Dietetyka i zdrowe odżywianie

Zastosowanie awokado

Zastosowanie awokado

Awokado jest owocem, po który warto sięgnąć. To składnik, który posiada wiele właściwości leczniczych, a także bogaty jest w wartościowe produkty odżywcze. Dzięki temu, że w awokado znajduje się duże stężenie kwasu oleinowego, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Dodatkowo jest również źródłem potasu, a to sprawia, że reguluje ciśnienie krwi. Jednak trzeba uważać, ponieważ awokado nie jest niskokalorycznym owocem. Warto więc wiedzieć, jak jeść ten owoc.

Wartości odżywcze awokado

Awokado w przeciwieństwie do innych owoców nie jest przepełnione przez cukry proste. Jest to bogaty w składniki odżywcze produkt. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, ale zawiera ono jedno nasycone kwasy tłuszczowe omega-9. Zawiera również dobrą porcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto również zaznaczyć, że dzięki zawartości tych cennych tłuszczów inne cenne składniki z awokado i naszej diety są lepiej przyswajane do organizmu.

Awokado to źródło:

  • Potasu – znajduje się go więcej niż w badanach. Ten składnik doskonale reguluje ciśnienie krwi. Przyczynia się również do prawidłowej pracy serca, a co więcej ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
  • Witaminy C,
  • Witaminy E,
  • Witaminy A – te trzy ważne witaminy to silne przeciwutleniacze, które mają działanie przeciwnowotworowe.
  • Witaminy z grupy B,
  • Kwas foliowy – to cenny składnik, który zalecany jest kobietom w ciąży. Jego odpowiednia ilość w diecie jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu. Składnik ten zapobiega wadom rozwojowym u płodu.
  • Luteiny – z tego powodu jedzenie awokado ma doskonały wpływ na oczy.

Czy jedzenie awokado może zmniejszyć ryzyko raka?

Kwasy tłuszczowe, które znajdują się w awokado, mają nie tylko utrzymywać prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie, ale wykazują działanie przeciwnowotworowe. Badania w kanadzie wykazały, że w awokado znajdują się silne lipidy, a mają one zdolność do leczenia ostrej białaczki szpikowej. Badania zostały wykonane na ludzkich komórkach, a wykazały one, że lipidy te działają przez selektywne zwalczanie nowotworowych komórek macierzystych, które są główną przyczyną rozwoju białaczki. Lipidy zostały nazwane awokatyna B i ich działanie nie narusza komórek zdrowych. Naukowcy są zdania, że leki, które zawierać będą te lipidy mogą zwiększyć przeżywalność osób, które zachorowały na ostrą białaczkę szpikową. Są również zdania, że możliwe jest ich zastosowanie w medycynie, która wykracza poza onkologię.

Dlaczego warto jeść awokado?

Awokado jest proste w przygotowaniu, więc każdy może przygotować je na swój własny sposób. Dodatkowo jest smaczne i mimo tego, że ma specyficzny smak, to po doprawieniu przekona do siebie nawet najbardziej wybredne osoby. Jest to owoc bogaty w cenne składniki odżywcze i to właśnie dlatego warto sięgać po niego jak najczęściej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Uzależnienie od słodyczy

SylwiaWrzesień 2, 2019

Przyprawy i produkty zmniejszające apetyt

SylwiaSierpień 30, 2019

Zdrowe produkty, ale z umiarem

SylwiaSierpień 28, 2019

Jakie wartości odżywcze ma zielony jęczmień?

KlaudiaSierpień 19, 2019

Łosoś – jakie ma właściwości i warto go zjeść?

MonikaSierpień 17, 2019

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

KlaudiaSierpień 14, 2019

Odpowiednia technika treningowa – co jest ważne?

KlaudiaSierpień 4, 2019

Jak działa metabolizm – choroby metabolizmu

MonikaLipiec 13, 2019

Jak naturalnie kontrolować libido?

KlaudiaLipiec 4, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone