Może się zdarzyć, że pomimo stosowania dobrej diety redukcyjnej oraz regularnej aktywności fizycznej, waga pozostaje taka sama, a nawet zwiększa się. Niekiedy przyczyną takiego problemu okazuje się zatrzymywanie wody w organizmie.
U dorosłego człowieka zawartość wody w organizmie wynosi aż 60%. Woda ta powinna jednak nieustannie krążyć, ponieważ człowiek pije, a także wydala płyny. Niekiedy jednak nadmiar wody nie jest w pełni usuwany z organizmu. Wbrew pozorom, jedną z najczęstszych przyczyn takiego problemu jest spożywanie zbyt małych ilości wody. Organizm odczytuje to bowiem jako sygnał, iż konieczne jest zgromadzenia zapasu płynów. Błędem jest zatem próba wyeliminowania dolegliwości poprzez ograniczenie picia. Kolejnym powodem zatrzymywania wody w organizmie może być nadmiar soli w pożywieniu. Sól wiąże płyn w komórkach, a jednocześnie utrudnia usuwanie z organizmu toksyn. To kolejny powód, dla którego lepiej ograniczyć spożywanie soli, zastępując ją zdrowszymi przyprawami. Winowajcą może być również alkohol, który prowadzi do odwodnienia organizmu, wywołując reakcję obronną, czyli magazynowanie wody.
Problem zatrzymywania wody w organizmie dotyczy w szczególności kobiet. Oprócz wymienionych powyżej przyczyn, zagrożenie stanowią również żeńskie hormony.
To właśnie dlatego do zatrzymywania wody w organizmie często dochodzi u kobiet ciężarnych oraz tych, które stosują antykoncepcję hormonalną. U pozostałych kobiet skłonność do zatrzymywania wody w organizmie dostrzegalna jest głównie w drugiej fazie cyklu. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych często pomaga wymiana pigułek. Pomocne bywają preparaty moczopędne, na przykład zielona herbata. Dobre efekty przyniesie zarówno picie zielonej herbaty, jak i stosowanie wyciągów w formie tabletek i kapsułek. Zaleca się także picie większej ilości wody i ograniczenie produktów zawierających sól. W codziennej diecie powinno znajdować się dużo owoców i warzyw. Ważną rolę odgrywa także ruch, który pobudza krążenie krwi i usprawnia przepływ limfy. Warto zatem znaleźć czas na codzienne spacery lub inną formę aktywności fizycznej. Dodatkowo można zastosować specjalny masaż, zwany drenażem limfatycznym. W usunięciu nadmiaru wody z organizmu może pomóc również kuracja oczyszczająca.
Podsumowując, nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który dotyka wielu ludzi. Dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej można jednak przezwyciężyć takie trudności i odzyskać dobre samopoczucie.
Facebook
RSS