Odchudzanie

Zatrzymywanie wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie

Może się zdarzyć, że pomimo stosowania dobrej diety redukcyjnej oraz regularnej aktywności fizycznej, waga pozostaje taka sama, a nawet zwiększa się. Niekiedy przyczyną takiego problemu okazuje się zatrzymywanie wody w organizmie.

U dorosłego człowieka zawartość wody w organizmie wynosi aż 60%. Woda ta powinna jednak nieustannie krążyć, ponieważ człowiek pije, a także wydala płyny. Niekiedy jednak nadmiar wody nie jest w pełni usuwany z organizmu. Wbrew pozorom, jedną z najczęstszych przyczyn takiego problemu jest spożywanie zbyt małych ilości wody. Organizm odczytuje to bowiem jako sygnał, iż konieczne jest zgromadzenia zapasu płynów. Błędem jest zatem próba wyeliminowania dolegliwości poprzez ograniczenie picia. Kolejnym powodem zatrzymywania wody w organizmie może być nadmiar soli w pożywieniu. Sól wiąże płyn w komórkach, a jednocześnie utrudnia usuwanie z organizmu toksyn. To kolejny powód, dla którego lepiej ograniczyć spożywanie soli, zastępując ją zdrowszymi przyprawami. Winowajcą może być również alkohol, który prowadzi do odwodnienia organizmu, wywołując reakcję obronną, czyli magazynowanie wody.

Problem zatrzymywania wody w organizmie dotyczy w szczególności kobiet. Oprócz wymienionych powyżej przyczyn, zagrożenie stanowią również żeńskie hormony.

To właśnie dlatego do zatrzymywania wody w organizmie często dochodzi u kobiet ciężarnych oraz tych, które stosują antykoncepcję hormonalną. U pozostałych kobiet skłonność do zatrzymywania wody w organizmie dostrzegalna jest głównie w drugiej fazie cyklu. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych często pomaga wymiana pigułek. Pomocne bywają preparaty moczopędne, na przykład zielona herbata. Dobre efekty przyniesie zarówno picie zielonej herbaty, jak i stosowanie wyciągów w formie tabletek i kapsułek. Zaleca się także picie większej ilości wody i ograniczenie produktów zawierających sól. W codziennej diecie powinno znajdować się dużo owoców i warzyw. Ważną rolę odgrywa także ruch, który pobudza krążenie krwi i usprawnia przepływ limfy. Warto zatem znaleźć czas na codzienne spacery lub inną formę aktywności fizycznej. Dodatkowo można zastosować specjalny masaż, zwany drenażem limfatycznym. W usunięciu nadmiaru wody z organizmu może pomóc również kuracja oczyszczająca.

Podsumowując, nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który dotyka wielu ludzi. Dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej można jednak przezwyciężyć takie trudności i odzyskać dobre samopoczucie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcjapaździernik 18, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.plpaździernik 10, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plwrzesień 9, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwiaczerwiec 16, 2021

Jak jeździć na rowerze, by spalić tłuszcz?

Spalacze.plczerwiec 16, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcjaczerwiec 15, 2021

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

Redakcjaczerwiec 9, 2021

Drugie śniadanie – najlepsze przepisy

Redakcjaczerwiec 2, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone