Odchudzanie

Zatrzymywanie wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie

Może się zdarzyć, że pomimo stosowania dobrej diety redukcyjnej oraz regularnej aktywności fizycznej, waga pozostaje taka sama, a nawet zwiększa się. Niekiedy przyczyną takiego problemu okazuje się zatrzymywanie wody w organizmie.

U dorosłego człowieka zawartość wody w organizmie wynosi aż 60%. Woda ta powinna jednak nieustannie krążyć, ponieważ człowiek pije, a także wydala płyny. Niekiedy jednak nadmiar wody nie jest w pełni usuwany z organizmu. Wbrew pozorom, jedną z najczęstszych przyczyn takiego problemu jest spożywanie zbyt małych ilości wody. Organizm odczytuje to bowiem jako sygnał, iż konieczne jest zgromadzenia zapasu płynów. Błędem jest zatem próba wyeliminowania dolegliwości poprzez ograniczenie picia. Kolejnym powodem zatrzymywania wody w organizmie może być nadmiar soli w pożywieniu. Sól wiąże płyn w komórkach, a jednocześnie utrudnia usuwanie z organizmu toksyn. To kolejny powód, dla którego lepiej ograniczyć spożywanie soli, zastępując ją zdrowszymi przyprawami. Winowajcą może być również alkohol, który prowadzi do odwodnienia organizmu, wywołując reakcję obronną, czyli magazynowanie wody.

Problem zatrzymywania wody w organizmie dotyczy w szczególności kobiet. Oprócz wymienionych powyżej przyczyn, zagrożenie stanowią również żeńskie hormony.

To właśnie dlatego do zatrzymywania wody w organizmie często dochodzi u kobiet ciężarnych oraz tych, które stosują antykoncepcję hormonalną. U pozostałych kobiet skłonność do zatrzymywania wody w organizmie dostrzegalna jest głównie w drugiej fazie cyklu. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych często pomaga wymiana pigułek. Pomocne bywają preparaty moczopędne, na przykład zielona herbata. Dobre efekty przyniesie zarówno picie zielonej herbaty, jak i stosowanie wyciągów w formie tabletek i kapsułek. Zaleca się także picie większej ilości wody i ograniczenie produktów zawierających sól. W codziennej diecie powinno znajdować się dużo owoców i warzyw. Ważną rolę odgrywa także ruch, który pobudza krążenie krwi i usprawnia przepływ limfy. Warto zatem znaleźć czas na codzienne spacery lub inną formę aktywności fizycznej. Dodatkowo można zastosować specjalny masaż, zwany drenażem limfatycznym. W usunięciu nadmiaru wody z organizmu może pomóc również kuracja oczyszczająca.

Podsumowując, nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który dotyka wielu ludzi. Dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej można jednak przezwyciężyć takie trudności i odzyskać dobre samopoczucie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone