Odchudzanie

Zatrzymywanie wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie

Może się zdarzyć, że pomimo stosowania dobrej diety redukcyjnej oraz regularnej aktywności fizycznej, waga pozostaje taka sama, a nawet zwiększa się. Niekiedy przyczyną takiego problemu okazuje się zatrzymywanie wody w organizmie.

U dorosłego człowieka zawartość wody w organizmie wynosi aż 60%. Woda ta powinna jednak nieustannie krążyć, ponieważ człowiek pije, a także wydala płyny. Niekiedy jednak nadmiar wody nie jest w pełni usuwany z organizmu. Wbrew pozorom, jedną z najczęstszych przyczyn takiego problemu jest spożywanie zbyt małych ilości wody. Organizm odczytuje to bowiem jako sygnał, iż konieczne jest zgromadzenia zapasu płynów. Błędem jest zatem próba wyeliminowania dolegliwości poprzez ograniczenie picia. Kolejnym powodem zatrzymywania wody w organizmie może być nadmiar soli w pożywieniu. Sól wiąże płyn w komórkach, a jednocześnie utrudnia usuwanie z organizmu toksyn. To kolejny powód, dla którego lepiej ograniczyć spożywanie soli, zastępując ją zdrowszymi przyprawami. Winowajcą może być również alkohol, który prowadzi do odwodnienia organizmu, wywołując reakcję obronną, czyli magazynowanie wody.

Problem zatrzymywania wody w organizmie dotyczy w szczególności kobiet. Oprócz wymienionych powyżej przyczyn, zagrożenie stanowią również żeńskie hormony.

To właśnie dlatego do zatrzymywania wody w organizmie często dochodzi u kobiet ciężarnych oraz tych, które stosują antykoncepcję hormonalną. U pozostałych kobiet skłonność do zatrzymywania wody w organizmie dostrzegalna jest głównie w drugiej fazie cyklu. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych często pomaga wymiana pigułek. Pomocne bywają preparaty moczopędne, na przykład zielona herbata. Dobre efekty przyniesie zarówno picie zielonej herbaty, jak i stosowanie wyciągów w formie tabletek i kapsułek. Zaleca się także picie większej ilości wody i ograniczenie produktów zawierających sól. W codziennej diecie powinno znajdować się dużo owoców i warzyw. Ważną rolę odgrywa także ruch, który pobudza krążenie krwi i usprawnia przepływ limfy. Warto zatem znaleźć czas na codzienne spacery lub inną formę aktywności fizycznej. Dodatkowo można zastosować specjalny masaż, zwany drenażem limfatycznym. W usunięciu nadmiaru wody z organizmu może pomóc również kuracja oczyszczająca.

Podsumowując, nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który dotyka wielu ludzi. Dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej można jednak przezwyciężyć takie trudności i odzyskać dobre samopoczucie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.plMarzec 10, 2021

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

RedakcjaStyczeń 9, 2021

Kortyzolu i wzrost wagi: czy istnieje związek między tymi zjawiskami?

SylwiaPaździernik 23, 2020

10 powodów dla których przybierasz na wadze.

SylwiaPaździernik 16, 2020

12 wskazówek, które pomogą Ci schudnąć cz. 2

SylwiaWrzesień 25, 2020

12 wskazówek, które pomogą Ci schudnąć cz.1

SylwiaWrzesień 22, 2020

Berberyna a odchudzanie

spalaczeLipiec 31, 2020

Adaptacje metaboliczne — co zrobić, gdy odchudzanie przestaje przynosić skutki?

Spalacze.plLipiec 21, 2020

Napoje bezcukrowe są zdradliwe przy przerywanym poście

SylwiaLipiec 15, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone