Suplementacja

Zbyt duże dawki witaminy A – czy są toksyczne?

Zbyt duże dawki witaminy A – czy są toksyczne?

O niedoborach witamin słyszymy na każdym kroku. O skutkach takiego stanu rzeczy dowiedzieć możemy się jeszcze więcej. A co w sytuacji, gdy danej witaminy jest za dużo? Okazuje się, że to również może być niebywale niebezpieczne. Dziś chcielibyśmy wziąć pod lupę witaminę A i jej nadmiar w organizmie.

***

Rola witaminy A w organizmie

Witamina A jest niebywale ważna, bardzo istotna i potrzebna naszemu organizmowi między innymi  do prawidłowego wzrostu, do zyskania odporności, jak również i do prawidłowego widzenia. Nie produkujemy jej, więc musimy ją sami pozyskać. Najwięcej znajduje się jej w mięsie, nabiale, batatach, marchewce, jak również i w szpinaku. Jeśli jest jej za mało przyjmuje się odpowiednie suplementy.

Nadmiar witaminy A

Jeśli w organizmie człowieka witaminy A jest zbyt dużo, może to powodować zmniejszenie gęstości kości, a tym samym zwiększenie ryzyka ich złamań. Osoby więc, które mają jej w organizmie za dużo w większej mierze narażone są na różnorodne uszkodzenia kości, w tym właśnie na szybkie złamania nawet przy niewielkim upadku czy uderzeniu.

Przeprowadzane badania

Badania prowadzone są cały czas na myszach. W tym celu podawano myszom witaminę A krótkotrwale  w ilości będącej odpowiednikiem 13-142-krotności ZDA u ludzi i już po 1-2 tygodniach zaobserwowano większą podatność na złamania związaną z mniejszą gęstością kości. Podając z kolei witaminę A długoterminowo w dawkach 4,5-13- krotności ZDA u ludzi te zmiany były widoczne już po ośmiu dniach. Przyszłościowo badania mają być przeprowadzane w kierunku wpływu na wzrost kości indukowanych ćwiczeniami, jak również i podawania witaminy A starszym myszom, u których już wzrost szkieletu został zakończony.

Jak więc widać zarówno niedobory, jak również i nadmiar witamin może być dla organizmu szkodliwy. Nie stosujmy czegokolwiek na własną rękę uważając, że witaminy to samo zdrowie i każda ilość jest dobra. Absolutnie! Jeśli coś nam dolega, idziemy do lekarza, robimy badania. Jeśli coś jest poniżej normy przyjmujemy stosowne suplementy, ale nigdy nie robimy tego w ,,ciemno” i ot tak, bo to tylko witaminy. Nadmiar może mieć bardzo poważne w skutkach konsekwencje.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Suplementacja

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

MilenaKwiecień 9, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalaczeMarzec 6, 2021

Berberyna a odchudzanie

spalaczeLipiec 31, 2020

Tauryna – działanie dawkowanie i efekty suplementacji

MonikaLipiec 3, 2020

Jaką rolę w odchudzaniu odgrywa witamina D?

RedakcjaCzerwiec 23, 2020

Fakty i mity na temat odżywek białkowych

KlaudiaCzerwiec 19, 2020

Ferrytyna- za co jest odpowiedzialna, co powoduje, co w sytuacji jej nadmiaru, a co z jej niedoborem?

SylwiaMaj 29, 2020

Działanie BCAA i EAA – co jest lepsze?

KlaudiaMaj 19, 2020

Czy zielona herbata pomoże w odchudzaniu?

RedakcjaKwiecień 8, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone