Suplementacja

Zbyt duże dawki witaminy A – czy są toksyczne?

Zbyt duże dawki witaminy A – czy są toksyczne?

O niedoborach witamin słyszymy na każdym kroku. O skutkach takiego stanu rzeczy dowiedzieć możemy się jeszcze więcej. A co w sytuacji, gdy danej witaminy jest za dużo? Okazuje się, że to również może być niebywale niebezpieczne. Dziś chcielibyśmy wziąć pod lupę witaminę A i jej nadmiar w organizmie.

***

Rola witaminy A w organizmie

Witamina A jest niebywale ważna, bardzo istotna i potrzebna naszemu organizmowi między innymi  do prawidłowego wzrostu, do zyskania odporności, jak również i do prawidłowego widzenia. Nie produkujemy jej, więc musimy ją sami pozyskać. Najwięcej znajduje się jej w mięsie, nabiale, batatach, marchewce, jak również i w szpinaku. Jeśli jest jej za mało przyjmuje się odpowiednie suplementy.

Nadmiar witaminy A

Jeśli w organizmie człowieka witaminy A jest zbyt dużo, może to powodować zmniejszenie gęstości kości, a tym samym zwiększenie ryzyka ich złamań. Osoby więc, które mają jej w organizmie za dużo w większej mierze narażone są na różnorodne uszkodzenia kości, w tym właśnie na szybkie złamania nawet przy niewielkim upadku czy uderzeniu.

Przeprowadzane badania

Badania prowadzone są cały czas na myszach. W tym celu podawano myszom witaminę A krótkotrwale  w ilości będącej odpowiednikiem 13-142-krotności ZDA u ludzi i już po 1-2 tygodniach zaobserwowano większą podatność na złamania związaną z mniejszą gęstością kości. Podając z kolei witaminę A długoterminowo w dawkach 4,5-13- krotności ZDA u ludzi te zmiany były widoczne już po ośmiu dniach. Przyszłościowo badania mają być przeprowadzane w kierunku wpływu na wzrost kości indukowanych ćwiczeniami, jak również i podawania witaminy A starszym myszom, u których już wzrost szkieletu został zakończony.

Jak więc widać zarówno niedobory, jak również i nadmiar witamin może być dla organizmu szkodliwy. Nie stosujmy czegokolwiek na własną rękę uważając, że witaminy to samo zdrowie i każda ilość jest dobra. Absolutnie! Jeśli coś nam dolega, idziemy do lekarza, robimy badania. Jeśli coś jest poniżej normy przyjmujemy stosowne suplementy, ale nigdy nie robimy tego w ,,ciemno” i ot tak, bo to tylko witaminy. Nadmiar może mieć bardzo poważne w skutkach konsekwencje.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone