Dietetyka i zdrowe odżywianie

Zdrowa dieta a tłuszcze: o czym każdy człowiek wiedzieć powinien?

Zdrowa dieta a tłuszcze: o czym każdy człowiek wiedzieć powinien?

Zbyt tłusta dieta może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, jednak błędem jest zakładanie, że znaczne ograniczenie tych składników odżywczych w diecie pomoże nam zachować dobrą formę. Tłuszcze są bardzo ważne dla naszego zdrowia, a ich niedobory mogą mieć równie poważne konsekwencje dla organizmu człowieka, jak ich nadmiar. Po jakie tłuszcze warto sięgać, by zdrowa dieta nie była dla nas tylko marzeniem? Jaki wpływ mają tłuszcze na nasz organizm?

Jaką rolę tłuszcze odgrywają w procesie odżywiania się?
Tłuszcze, obecne zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i w produktach roślinnych, mają ogromny wpływ na charakter naszej diety oraz na proces odżywiania się. Są to dość problematyczne składniki odżywcze, na co wpływa ogromne zróżnicowanie poszczególnych tłuszczów, ich skład chemiczny oraz wpływ na zdrowie. Tłuszcze, jako najbardziej skoncentrowane źródło energii, są nam potrzebne do tego, by funkcjonować w prawidłowy sposób. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas ma swe własne, indywidualne zapotrzebowanie na tłuszcze. Nasz styl życia, rodzaj wykonywanej pracy oraz warunki klimatyczne – wszystko to wpływa na to, jaka ilość tłuszczów powinna się znaleźć w naszej diecie. Dotyczy to zarówno tłuszczów zwierzęcych, jak i tłuszczów roślinnych, uznawanych za bardziej zdrowe i wartościowe rozwiązanie.
Dlaczego tłuszcze są tak ważnym składnikiem zdrowej diety? Bo to dzięki nim nasz organizm może wchłaniać takie witaminy, jak A, D, E i K. Są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które w naszym organizmie mają do odegrania bardzo ważną rolę.

Jak można podzielić tłuszcze?
Tłuszcze stanowią dość szeroką grupę. Jeśli podzielimy je pod względem chemicznym, będziemy mogli mówić o tłuszczach prostych (zbudowanych z alkoholu oraz z kwasów tłuszczowych) oraz o tłuszczach złożonych (zbudowanych z alkoholu, kwasów tłuszczowych oraz innych związków). Tłuszcze można też podzielić na kategorie, w przypadku których podstawowym kryterium staną się kwasy tłuszczowe. W takim przypadku można mówić o kwasach tłuszczowych nasyconych (występujących m. in. w jajach oraz w mięsie), kwasach tłuszczowych jednonienasyconych (pojawiających się m. in. w oliwie z oliwek) oraz o kwasach tłuszczowych wielonienasyconych, czyli o tłuszczach roślinnych.

W jaki sposób tłuszcze wpływają na nasz organizm?
Brak odpowiedniej ilości tłuszczu w diecie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jaką rolę spełniają zatem tłuszcze w naszym organizmie? Ogromną, gdyż biorą one udział we wszystkich procesach metabolicznych organizmu. Bez nich nasz organizm nie byłby w stanie w prawidłowy sposób gospodarować białkami oraz hormonami, które mają ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Tłuszcze wpływają też na stan błon komórkowych oraz komórek tkanki nerwowej, umożliwiają organizmowi wchłanianie tak ważnych witamin, jakimi są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K). Zdrowa dieta, w której wartościowe tłuszcze pojawiają się w odpowiednich ilościach, to gwarancja dobrego samopoczucia, a jednocześnie skuteczna ochrona przed wieloma problemami.

Nienasycone kwasy tłuszczowe
W ostatnich latach coraz więcej uwagi dietetycy zaczęli poświęcać nienasyconym kwasom tłuszczowym oraz ich wpływowi na nasze zdrowie. Dzięki temu w naszej diecie ważne miejsce zajęły tłuste ryby, oleje z wiesiołka oraz z ogórecznika, a także oliwa z oliwek. Co łączy te produkty? Są one dobrymi źródłami nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 oraz omega-9. Bez tych kwasów tłuszczowych nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób, warto zatem zadbać o to, by zdrowa dieta dostarczyła nam ich w odpowiednich ilościach. Cennym wsparciem mogą się tu również okazać suplementy diety, które dostarczają dodatkowych porcji tych istotnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych.

Tłuszcze w zdrowej diecie zajmują miejsce bardzo ważne, o czym każdy z nas powinien pamiętać. Wprawdzie nadmiar tłuszczów, szczególnie tych pochodzenia zwierzęcego, może mieć zgubny wpływ na nasze zdrowie, jednak bez tych substancji odżywczych nasz organizm nie będzie w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

admin22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcja1 września, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcja15 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone