Dietetyka i zdrowe odżywianie

Zdrowe i dietetyczne śniadanie

Zdrowe i dietetyczne śniadanie

Śniadanie bywa nazywane najważniejszym posiłkiem dnia. Wprawdzie nie wszyscy zgadzają się z tym twierdzeniem, zwracając uwagę na to, że pozostałe posiłki są równie ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak warto wyjaśnić, jak powinno wyglądać dobre śniadanie.

Indeks sytości

Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby śniadanie było sycące. Produkty spożywcze możemy podzielić na te, które dają długotrwałe uczucie sytości oraz te, które zaspokajają apetyty tylko na krótki czas. W wyborze odpowiedniego pożywania może pomóc indeks sytości. Najwyższym indeksem sytości charakteryzują się takie produkty jak płatki owsiane z mlekiem, sera gouda oraz jajka na twardo. Musli z mlekiem także ma wysoki indeks sytości, jednak nie aż taki jak w przypadku płatków owsianych. Oznacza to, że zjedzenie na śniadanie owsianki zaspokoi głód na dłużej niż spożycie musli. Jeszcze niższym indeksem sytości charakteryzują się płatki kukurydziane z mlekiem, które wiele osób wybiera na pierwszy posiłek dnia.

Indeks glikemiczny

Indeks sytości to nie jedyny sposób na wybór produktów, które zaspokajają głód na długi czas. Kilka lat temu popularność zdobyła dieta oparta na indeksie glikemicznym, czyli stosunku stężenia glukozy we krwi po spożyciu określonego pokarmu do poziomu glukozy stężenia glukozy we krwi. Takim produktem może być czysta glukoza. Im niższy indeks glikemiczny (IG) tym dłużej powinno utrzymywać się uczucie sytości. Pieczywo pełnoziarniste ma niższe IG niż pieczywo białe lub sztucznie barwione, dlatego to właśnie ten rodzaj pieczywa najlepiej wykorzystać podczas śniadania. Niski indeks glikemiczny mają między innymi owsianka oraz prażone musli. Warto zwrócić uwagę na to, że IG mleka pełnotłustego wynosi 27, natomiast odtłuszczonego 32. Jednak kierowanie się wyłącznie indeksem glikemicznym byłoby błędem, co można dostrzec na przykładzie arbuza. Jego IG jest dość wysokie, ale owoc ten zawiera dużo wody, tak więc do wzrostu stężenia glukozy mogłoby dojść wyłącznie w przypadku zjedzenia sporej ilości arbuza. Należy zatem wziąć pod uwagę także inne cechy danego produktu.

Gęstość energetyczna

Kolejnym wyznacznikiem, którym można się kierować podczas komponowania posiłki jest gęstość energetyczna, czyli kaloryczność. W przypadku produktów niskokalorycznych można pozwolić sobie na zjedzenie znacznie większej porcji, niż przy produktach zawierających dużo kalorii. Dwa grejpfruty dostarczają 240 kalorii, czyli mniej więcej tyle co 40 gram masła orzechowego, ale zaspokajają głód skuteczniej niż słona przekąska.

Propozycje na śniadanie

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie smacznego i sycącego, a jednocześnie dietetycznego śniadania. Warto postarać się, aby poranny posiłek zawierał produkty zbożowe pełnoziarniste, jak również porcję owoców lub warzyw. Idealną propozycją jest owsianka z kawałkami owoców albo kanapki z chleba razowego z sałatą, pomidorem i ogórkiem. W chłodne dni najlepiej spożyć rano ciepły posiłek, szczególnie jeżeli ma się skłonność do przeziębień. Wszelkiego rodzaju płatki i kasze bardzo dobrze nadają się do przyrządzenia na ciepło. Ci, którzy mają trochę więcej czasu na przygotowanie śniadania, mogą zjeść na przykład dietetycznego omleta albo naleśnika pełnoziarnistego z owocami. Śniadanie najlepiej przepić niesłodzoną herbatą lub sokiem, najlepiej świeżo wyciskanym. Kawę lepiej wypić dopiero po zakończeniu posiłku, a na pewno nie przed nim, na pusty żołądek. Oczywiście, należy przestrzegać zasad wybranej przez siebie diety. Osoby stosujące dietę eliminującą pewne produkty nie mogą pozwolić sobie na pełną swobodę. Jako przykład można wskazać dietę Dukana, która w pierwszej fazie wyklucza wszystkie produkty węglowodanowe, tak więc także pieczywo pełnoziarniste. Osoby aktywne mogą sięgnąć rano po szybkoprzyswajalne węglowodany i białko. Węglowodany uzupełniają poziom energii, niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych mięśni, które zachodzą właśnie w trakcie snu. Białko jest potrzebne dla uniknięcia procesów katabolicznych.

Informacje na temat produktów długotrwale sycących można wykorzystać także podczas planowania innych posiłków. Nawet najlepsze śniadanie nie jest w stanie zapewnić energii na cały dzień, dlatego warto przywiązywać taką samą wagę do każdego posiłku.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone