Zdrowie

Zdrowotne skutki nadwagi

Zdrowotne skutki nadwagi

 

Nie wszyscy ludzie przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu zewnętrznego, dlatego nie każdemu zależy na szczupłej sylwetce. Nie można jednak traktować tego jako usprawiedliwienia dla braku troski o zachowanie prawidłowej masy ciała. Nadwaga nie tylko wpływa niekorzystnie na wygląd zewnętrzny, lecz także sprzyja wielu chorobom. Warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi, aby mieć większą motywację do walki z nadmiernymi kilogramami.

Z powodu nadwagi cierpi przede wszystkim układ krążenia i serce. Im więcej nadmiernych kilogramów, tym większe problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia. W osób otyłych nadciśnienie diagnozuje się trzykrotnie częściej niż u osób, których waga jest prawidłowa. Zbyt wysokie ciśnienie stanowi przyczynę innych schorzeń. Otyłość w połączeniu z nadciśnieniem znacznie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, łącznie z zawałem i udarem. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest podwyższony cholesterol, który również jest większy w przypadku nadwagi. Osoby otyłe są także bardziej narażone na miażdżycę, zapalenie żył i zakrzepicę.

Kolejnym problem są dolegliwości ze strony układu oddechowego. Ze względu na otłuszczenie ścian klatki piersiowej organizm jest zmuszony do cięższej pracy podczas wdechu. Przestrzeń w klatce piersiowej jest mniejsza, na skutek wypychania ku górze wątroby, uciskanej przez grubą warstwę tłuszczu. Organizm osoby otyłej jest słabiej dotleniony niż u człowieka o prawidłowej wadze. Często pojawia się chrapanie, zmęczenie po przebudzeniu i senność w ciągu dnia. Wzrasta ryzyko bezdechu sennego, który niewłaściwie leczony stanowi zagrożenie dla życia.

Nadwaga ma również niekorzystny wpływ na układ kostny i szkieletowy. Pod wpływem nadmiernych kilogramów stawy szybciej się zużywają, czego efektem są choroby zwyrodnieniowe stawów. U osób otyłych nierzadko występują problemy z podbiciem stopy, niedokrwienie kończyn, artretyzm oraz zapalenie ścięgien.

Kolejna grupa chorób, którą często diagnozuje się u osób otyłych, to schorzenia pęcherzyka żółciowego. Nadwaga zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia aż sześciokrotnie. Na skutek wysokiego poziomu cholesterolu i niskiego stężenia kwasów żółciowych dochodzi do powstania kamieni. Stłuszczenie wątroby prowadzi do zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Pojawiają się także zaparcia, będące skutkiem spożywania tłustych i słodkich potraw.

U kobiet nadwaga może być przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz przedłużających się krwawień menstruacyjnych. Wzrasta ryzyko zaburzeń hormonalnych, a w efekcie pojawienia się owłosienia na twarzy. Kobiety otyłe częściej mają problemy z zajściem w ciąże oraz gorzej ją znoszą. W trakcie ciąży wzrasta ryzyko nadciśnienia i cukrzycy ciężarnych.

Dowiedziono także związku pomiędzy nadwagą a rozwojem cukrzycy tupu 2. U kobiet otyłych ryzyko tej choroby jest dwanaście razy większe niż u kobiet o prawidłowej masie ciała. Zagrożenie jest szczególnie wysokie, jeżeli w rodzinie osoby otyłej zdarzały się już przypadki zachorowań na cukrzycę typy 2.

Istnieje także pośredni związek pomiędzy otyłością a niektórymi nowotworami złośliwymi. Dotyczy to w szczególności nowotworów przewodu pokarmowego oraz hormonozależnych. Kobiety otyłe częściej chorują na nowotwory narządów rodnych i piersi, natomiast u otyłych mężczyzn częściej diagnozuje się raka jelita grubego i prostaty. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, trzykrotnie wzrasta zagrożenie nowotworem jelita grubego.

Niestety, wpływ nadwagi i otyłości na stan zdrowia nadal bywa podważany. Niektórzy zwracają uwagę na przypadki osób otyłych, które nie cierpią na żadne choroby i mają prawidłowe wyniki badań lekarskich. Warto zatem przyjrzeć się badaniom przeprowadzonym w Wydziale Epidemiologii i Zdrowia Publicznego University College London. Obserwację tak zwanych „zdrowych otyłych” prowadzono tutaj aż przez 20 lat. W tym czasie doszło do pogorszenia stanu zdrowia ponad połowy badanych, natomiast u 30% znaczne pogorszenie zdrowia odnotowano już po 4 latach. Okazuje się zatem, że skutki nadwagi nie zawsze są widoczne od razu, jednak ich wystąpienie to kwestia czasu. Warto potraktować to jako motywację do rozpoczęcia walki z nadmiernymi kilogramami.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone