Zdrowie

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

Zgaga związana jest z nieprzyjemnym uczuciem pojawiającym się w okolicach przełyku i mostka. Przyczyną tej dolegliwości, jest refluks żołądkowo-przełykowy. Oznacza, to, że soki żołądkowe cofają się do przełyku. Co jeszcze warto wiedzieć o zgadze?

Jakie są przyczyny zgagi?

Przyczyną, która powoduje zgagę, jest przede wszystkim choroba refluksowa. Jest ona związana z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Jest to więc jedno z zaburzeń funkcjonowania przełyku, a za to odpowiada zawieracz, który jest odpowiedzialny za rzucanie pokarmu do wnętrza układu. Okazuje się więc, że przyczyną zgagi może być przepełnienie żołądkowe. Dojść może również do pojawienia się zgagi przez pośpieszne, a przez to niedokładne przeżuwanie pokarmu. Na zgagę bardzo często skarżą się osoby:

 • Mające przepuklinę rozworu przełykowego,
 • Z chorobą wrzodową żołądka,
 • Z chorobą wrzodową dwunastnicy,
 • Z rozrostem żołądka,
 • Z chorobami dróg żółciowych,
 • Kobiety w ciąży,
 • Z zaburzeniami psychonerwowymi,
 • Mające problem z niestrawnościami,
 • Spożywające antybiotyki i niektóre leki.

Co nasila zgagę?

Bywa tak, że zgaga pojawia się u nas często, jednak sami jesteśmy sobie winni. Do pojawienia się zgagi i zaostrzenia jej objawów przyczynić się może:

 • Długotrwałe napięcie nerwowe,
 • Nadużywanie alkoholu,
 • Palenie papierosów,
 • Wyczerpanie organizmu,
 • Zmęczenie.

Jak rozpoznać zgagę?

Jeżeli zgaga dokucza ci często, to najlepiej, jeżeli wykonasz specjalistyczne badania, które pomagają ustalić, jaka jest przyczyna tej dolegliwość. Lekarze podczas wywiadu, często zalecają w diagnostyce gastroskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu do przełyku chorego przewodu, na którego końcu znajduje się kamera. Dzięki temu lekarz ma widoczny obraz dwunastnicy  oraz śluzówki żołądka. A to znacząco ułatwia dokładne rozpoznanie. Często podczas tego badania, pobierany jest odcinek do diagnostyki. Jest to działanie, które zazwyczaj jest podejmowane, jeżeli u pacjenta występują wrzody, które  mogą przerodzić się w raka. Dodatkowo można zdecydować się na wykonanie prześwietlenia przewodu pokarmowego, który może wykazać, czy znajdują się wrzody u pacjenta.

Jak zapobiegać zgadze?

Istnieje wiele czynników, które mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów ze zgagą. Warto jest zadbać o prawidłową dietę i sposób odżywiania się. Zdaniem specjalistów skutecznym sposobem, jest picie wody niegazowanej, przed każdym posiłkiem. Dodatkowo można sięgać po środki, które zawierają w swoim składzie składniki ułatwiające trawienie. Zalicza się do nich mięte i dziurawiec. Kluczowe jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, a do tego konieczne jest ograniczenie spożywania tłuszczów. Osoby, które mają problem z częstą zgagą powinny pamiętać, by nie pić napojów gazowanych, a także unikać palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Ważne jest również jedzenie posiłków w małych porcjach, ale częściej.

Sprawdź też: Sposoby na zgagę w ciąży.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcja1 września, 2021

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sylwia17 czerwca, 2021

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Klaudia9 maja, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone