Zdrowie

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

Zgaga związana jest z nieprzyjemnym uczuciem pojawiającym się w okolicach przełyku i mostka. Przyczyną tej dolegliwości, jest refluks żołądkowo-przełykowy. Oznacza, to, że soki żołądkowe cofają się do przełyku. Co jeszcze warto wiedzieć o zgadze?

Jakie są przyczyny zgagi?

Przyczyną, która powoduje zgagę, jest przede wszystkim choroba refluksowa. Jest ona związana z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Jest to więc jedno z zaburzeń funkcjonowania przełyku, a za to odpowiada zawieracz, który jest odpowiedzialny za rzucanie pokarmu do wnętrza układu. Okazuje się więc, że przyczyną zgagi może być przepełnienie żołądkowe. Dojść może również do pojawienia się zgagi przez pośpieszne, a przez to niedokładne przeżuwanie pokarmu. Na zgagę bardzo często skarżą się osoby:

 • Mające przepuklinę rozworu przełykowego,
 • Z chorobą wrzodową żołądka,
 • Z chorobą wrzodową dwunastnicy,
 • Z rozrostem żołądka,
 • Z chorobami dróg żółciowych,
 • Kobiety w ciąży,
 • Z zaburzeniami psychonerwowymi,
 • Mające problem z niestrawnościami,
 • Spożywające antybiotyki i niektóre leki.

Co nasila zgagę?

Bywa tak, że zgaga pojawia się u nas często, jednak sami jesteśmy sobie winni. Do pojawienia się zgagi i zaostrzenia jej objawów przyczynić się może:

 • Długotrwałe napięcie nerwowe,
 • Nadużywanie alkoholu,
 • Palenie papierosów,
 • Wyczerpanie organizmu,
 • Zmęczenie.

Jak rozpoznać zgagę?

Jeżeli zgaga dokucza ci często, to najlepiej, jeżeli wykonasz specjalistyczne badania, które pomagają ustalić, jaka jest przyczyna tej dolegliwość. Lekarze podczas wywiadu, często zalecają w diagnostyce gastroskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu do przełyku chorego przewodu, na którego końcu znajduje się kamera. Dzięki temu lekarz ma widoczny obraz dwunastnicy  oraz śluzówki żołądka. A to znacząco ułatwia dokładne rozpoznanie. Często podczas tego badania, pobierany jest odcinek do diagnostyki. Jest to działanie, które zazwyczaj jest podejmowane, jeżeli u pacjenta występują wrzody, które  mogą przerodzić się w raka. Dodatkowo można zdecydować się na wykonanie prześwietlenia przewodu pokarmowego, który może wykazać, czy znajdują się wrzody u pacjenta.

Jak zapobiegać zgadze?

Istnieje wiele czynników, które mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów ze zgagą. Warto jest zadbać o prawidłową dietę i sposób odżywiania się. Zdaniem specjalistów skutecznym sposobem, jest picie wody niegazowanej, przed każdym posiłkiem. Dodatkowo można sięgać po środki, które zawierają w swoim składzie składniki ułatwiające trawienie. Zalicza się do nich mięte i dziurawiec. Kluczowe jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, a do tego konieczne jest ograniczenie spożywania tłuszczów. Osoby, które mają problem z częstą zgagą powinny pamiętać, by nie pić napojów gazowanych, a także unikać palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Ważne jest również jedzenie posiłków w małych porcjach, ale częściej.

Sprawdź też: Sposoby na zgagę w ciąży.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Zdrowie

Dieta ketogeniczna dla początkujących – FAQ

SylwiaGrudzień 29, 2019

Napoje energetyczne i ich wpływ na pracę i zdrowie serca

SylwiaGrudzień 15, 2019

Przyczyny bólu głowy

MonikaListopad 19, 2019

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczeListopad 6, 2019

Żeń-szeń – działanie i właściwości

MonikaPaździernik 20, 2019

Gorzka czekolada – czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

KlaudiaPaździernik 17, 2019

Cytryna – działanie i wartości odżywcze

KlaudiaPaździernik 14, 2019

Jak naturalnie zwiększyć libido?

MonikaPaździernik 3, 2019

Witamina D rozwiązaniem na wszystko?

MonikaWrzesień 15, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone