Dietetyka i zdrowe odżywianie

Żurawina – poznaj jej moc dla organizmu

Żurawina – poznaj jej moc dla organizmu

Od conajmniej stu lat w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na północnym wschodzie, gdzie rosną żurawiny, są one stosowane w zakresie leczenia dróg moczowych, ale my dzisiaj przedstawimy i inne przykłady leczniczego działania żurawiny.

Żurawina jest niską krzewinką o małych, czerwonych owocach, przypominających jagody lub borówki. Zawiera dużo błonnika, witamin (B1, B2, B6, C, E, karoten), a także minerałów: sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza (wspomaga walkę z anemią) oraz flawonoidy (a konkretnie poliantocyjanidy), które pełnią funkcję silnych przeciwutleniaczy. Zalecana jest przy niedoborach tych witamin i minerałów. Kwas benzoesowy sprawia, że jest owocem długo zachowującym świeżość. Kwasy cytrynowy i jabłkowy nadają owocom kwaśny, cierpki smak, dlatego te świeże owoce w diecie pojawiają się bardzo rzadko.

Żurawiny oczyszczają drogi moczowe z bakterii. Zawierają specjalne substancje, które właśnie powodują oczyszczanie dróg moczowych i pęcherza. Substancje zostają strawione podczas trawienia w niezmienionej postaci przechodzą do moczu. Tam otaczają ściany komórek moczowych i jak powłoka teflonowa i nie pozwalają bakteriom przylegać do błony śluzowej dróg moczowych. Ostatnie badania dowiodły, że wystarczy, by leczyć drogi moczowe.

Sok z żurawin jest także idealnym sposobem na zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu moczu. Żurawina działa zapobiegająco na rozkładający się amoniak w moczu.

Żurawina również:

  • zapobiega powstawaniu kamicy moczowej,
  • działa bakteriobójczo i wirusobójczo,
  • dezodoryzuje mocz, jak już pisaliśmy powoduje usunięcie nieprzyjemnego odczynu moczu,

Ciekawa nowość dotycząca żurawiny

Najnowsze niedawne badania potwierdzają, że sok wspiera w zapobieganiu  rozwoju bakterii w jamie ustnej.

Żurawina zmniejsza ryzyko chorób serca

Flawonoidy w żurawinie są bardzo podobne do tych w czerwonym winie, dlatego jej spożywanie daje doskonałe efekty w zapobieganiu chorobom serca. Związki zawarte w żurawinie powstrzymują tworzenie się zakrzepów i mają korzystny wpływ na rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Zapobiega również utlenianiu się cholesterolu, co zmniejsza ryzyko arteriosklerozy i zapychania się naczyń krwionośnych.

Żurawina – przeciwwskazania

Mimo swoich dobroczynnych właściwości, żurawina nie jest niestety dla każdego. Po pierwsze zawiera ona szczawiany. Jeśli szczawiany występują w zbyt dużej koncentracji wykazują tendencje do krystalizacji. Dlatego też osoby z istniejącymi już i nieleczonymi kamieniami nerkowymi powinny unikać produktów zawierających tę substancję. Poza tym szczawiany utrudniają wchłanianie jelitowe wapnia. Z tego względu spożywanie żurawiny nie jest wskazane dla osób z osteoporozą. Po drugie żurawiny powinny unikać osoby przyjmujące leki zawierające warfarynę. Jest to lek o działaniu przeciwzakrzepowym. Substancje zawarte w żurawinie utrudniają usuwanie warfaryny z organizmu, co wzmaga jej działanie i może przyczyniać się do wystąpienia krwotoków.

Niewątpliwie żurawina w postaci suplementu jest bardzo dobrym wsparciem dla organizmu ludzkiego

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plwrzesień 9, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monikaczerwiec 17, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwiaczerwiec 16, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcjaczerwiec 15, 2021

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

Klaudiaczerwiec 14, 2021

Drugie śniadanie – najlepsze przepisy

Redakcjaczerwiec 2, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone