Zdrowie

Gorzka czekolada – czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Gorzka czekolada – czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Zbliża się wieli dzień, którym jest 12 kwietnia. To Dzień Czekolady, a więc po raz kolejny nie będziemy musieli sobie żałować słodkich przekąsek i zajadania się smakołykami. Jednak to nie oznacza, że od razu mamy sięgać po kaloryczne białe, czy mleczne czekolady, a może lepiej jest w ten wyjątkowy dzień pamiętać o swoim zdrowiu i wybierać gorzką czekoladę? Mówi się, że jest to najzdrowsza czekolada, więc lepiej wybierać właśnie ją. Zdaniem niektórych osób, gorzka czekolada wcale nie jest tak zdrowa, jak może nam się wydawać, co więc mamy myśleć na ten temat? Sam się przekonaj.

Prawda o gorzkiej czekoladzie

Gorzka czekolada zawiera w składzie znacznie więcej kakao w porównaniu do innych czekolad deserowych. To właśnie sprawia, że jest ona tak zdrowa i ceniona, ponieważ  dostarcza do organizmu cenne przeciwutleniacze:

 • Fitosterole,
 • Polifenole

A zadaniem tych związków o działaniu przeciwutleniającym, jest niszczenie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu, rozwój komórek nowotworowych, a także przyczyniają się do rozwoju wielu innych groźnych schorzeń. Gorzka czekolada może więc pomóc nam zwalczać:

 • Niektóre rodzaje nowotworów,
 • Miażdżyce,
 • Cukrzycę.

Zdaniem wielu osób gorzka czekolada przyczynia się do zwiększenia ryzyka rozwoju cukrzycy. Jednak prawda jest taka, że ma ona niski indeks glikemiczny, więc kiedy ją spożyjemy, to w organizmie nie dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Skład gorzkiej czekolady

Gorzka czekolada jest bogata w cenne składniki odżywcze. Do organizmu dostarcza ona:

Ten skład sprawia, że jedzenie gorzkiej czekolady ma doskonały wpływ na nasz nastrój, a dodatkowo wspiera pracę układu trawiennego.

Nie dla wszystkich

Na świecie są jednak osoby, które nie powinny sięgać po gorzką czekoladę. Są to alergicy. U osób z alergią pokarmową zjedzenie gorzkiej czekolady może doprowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak:

 • Biegunka,
 • Wymioty,
 • Bóle brzucha,
 • Zmiany trądzikowe na skórze,
 • Zaostrzenie się problemu zapalenia atopowego skóry,
 • Duszności,

Lepiej więc zachować ostrożność i jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz sięgnąć po gorzką czekoladę, to na początek spożyj jej niewielką ilość, by objawy uczulenia nie zaostrzyły się i nie nabrały niebezpiecznych obrotów. Jeżeli pojawią się u ciebie niepokojące objawy, to pamiętaj, że czekolada gorzka nie jest dla ciebie. Możesz udać się do laboratorium spróbować potwierdzić uczulenie na gorzką czekoladę, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze jest to skuteczne. Poza tym w obecnych czasach nawet w czekoladzie mogą znaleźć się dodatki, które mają negatywnie działanie na pracę układu pokarmowego i mogą wywołać różnego rodzaju alergie, więc trzeba wybierać produkt wysokiej jakości, które są bezpieczne dla zdrowia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Zdrowie

Wzmocnienie odporności  – co stosować

SylwiaMarzec 27, 2020

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online (e-ZLA)?

SylwiaMarzec 25, 2020

Dieta ketogeniczna zasady ketozy – FAQ

SylwiaMarzec 17, 2020

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaLuty 15, 2020

Dieta ketogeniczna działa najlepiej krótkookresowo?

SylwiaLuty 5, 2020

Napoje energetyczne i ich wpływ na pracę i zdrowie serca

SylwiaGrudzień 15, 2019

Przyczyny bólu głowy

MonikaListopad 19, 2019

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczeListopad 6, 2019

Żeń-szeń – działanie i właściwości

MonikaPaździernik 20, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone