Dietetyka i zdrowe odżywianie

Napoje izotoniczne i energetyczne

Napoje izotoniczne i energetyczne

Podczas treningów sportowych organizm traci duże ilości wody, dlatego bardzo ważne jest regularne uzupełnianie poziomu płynów, w celu uniknięcia odwodnienia. Wiele osób sięga wówczas po napoje izotoniczne. Izotoniki mają jednak zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Warto zatem wyjaśnić, czym są napoje izotoniczne i kiedy dobrze jest z nich korzystać.

Na początku należy wyjaśnić różnicę pomiędzy napojami izotonicznymi a energetycznymi. Niektórzy zakładają błędnie, że to dwie nazwy tego samego produktu. W takiej sytuacji niechęć do tych napojów jest w pełni zrozumiała. Napoje energetyczne bez wątpienia nie są najlepszym sposobem nawodniania organizmu. Ich głównym celem jest pobudzenie organizmu i zredukowania zmęczenie fizycznego. Dodatkowo napoje energetyczne poprawiają koncentrację. Sekretem ich działania są takie składniki jak kofeina, tauryna, witaminy B i cukier. Niestety, efekty stosowania napojów energetycznych są krótkotrwałe, natomiast później pojawia się jeszcze większe uczucie zmęczenia. Po takie napoje powinno się sięgać wyłącznie w ostateczności. Wprawdzie specjaliści nie zamieszczają napojów energetycznych na liście najbardziej szkodliwych produktów spożywczych, ale zwracają uwagę na komplikacje, do których może doprowadzić nadużywanie ich. Możliwe są wówczas takie problemy jak rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją oraz bezsenność. Specjaliści przypominają także, że po napoje energetyczne nie powinny sięgać osoby, które mają mniej niż 16 lat.

Napoje izotoniczne mają dwa główne cele: nawodnienie organizmu oraz uzupełnienie składników mineralnych, które organizm traci podczas intensywnego wysiłku. Izotoniki zawierają dużo sodu, który wspomaga wchłanianie wody, ułatwia zachowanie równowagi elektrolitowej oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała podczas wysiłku. W napojach izotonicznych znajduje się także dużo potasu, który jest potrzebny dla prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w układzie nerwowym i mięśniowym. Na prawidłową pracę tych układów wpływają także inne składniki izotoników- magnez i wapń. Magnez, podobnie jak sód, pomaga w zachowaniu właściwej temperatury ciała. Napoje izotoniczne zawierają również łatwo przyswajalne węglowodany, na przykład glukozę, fruktozę, sacharozę albo maltodekstrynę, czyli ważne źródło energii, która jest bardzo potrzebna podczas treningów. Uzupełnienie poziomu węglowodanów jest wskazane przede wszystkim podczas dłuższego wysiłku, ponieważ przy krótszych treningach wystarczy uzupełnić płyny. Jeżeli wysiłek trwa ponad trzy godziny, to oprócz wody i węglowodanów potrzebne są elektrolity. Czy sięgnięcie po napoje izotoniczne w przypadku krótszego treningu będzie miało negatywne skutki? Tak, jeżeli dotyczy to osób odchudzających się. Jeżeli trening jest ukierunkowany na redukcję tkanki tłuszczowej, to należy zadbać o to, żeby organizm był zmuszony czerpać energię z rezerw w postaci tkanki tłuszczowej. Napój izotoniczny zawiera węglowodany, tak więc wypicie go przed treningiem sprawi, że to właśnie z nich organizm będzie czerpał energię. W trakcie stosowania diety redukcyjnej przed treningiem lepiej napić się wody. Oczywiście, zawartość elektrolitów w napojach energetycznych nie oznacza, że można zastąpić nimi zdrowe pożywienie. Organizm powinien pozyskiwać składniki mineralne i witaminy z pokarmów, natomiast produkty takie izotoniki należy stosować wyłącznie w sytuacjach szczególnych. Warto pamiętać, że napoje izotoniczne, podobnie jak energetyczne, zawierają dodatki chemiczne. Ten problem można jednak rozwiązać, przygotowując domowy izotonie. Do tego celu potrzeba 0,5 litra wody, 2-3 łyżeczki miodu, sok z połowy cytryny oraz szczyptę soli.

Podsumowując, napoje izotoniczne i energetyczne to inne produkty. Różnią się składem i sposobem działania. Dla sportowców szczególne znacznie mają izotniki, które w pewnych sytuacjach pozwalają na szybkie uzupełnienie elektrolitów. Oczywiście, takie napoje to tylko uzupełnienie diety.

3 komentarze

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone