Dietetyka i zdrowe odżywianie

Ćwiczenia, dieta, alkohol: nowe wytyczne na zmniejszenie ryzyka raka

Ćwiczenia, dieta, alkohol: nowe wytyczne na zmniejszenie ryzyka raka

Zrzeszenie American Cancer Society wydało nowe wytyczne dotyczące zmniejszania ryzyka raka. Zalecenia obejmują najnowsze badania dotyczące diety i aktywności fizycznej, a także zmian w polityce i systemach, które zmniejszają bariery ograniczające dostęp do prowadzenia zdrowego trybu życia. Aktualizacja zaleceń koncentruje się na zwiększeniu aktywności fizycznej i rozwoju zdrowych nawyków żywieniowych w każdym wieku.

Oto kilka z nowych zaleceń :

  • Dorośli powinni poświęcić 150 do 300 minut tygodniowo umiarkowanej lub 75 do 150 minut intensywnej aktywności fizycznej.
  • Osiągnięcie lub przekroczenie górnej granicy 300 minut jest optymalne dla każdego rodzaju ćwiczeń.
  • Najlepiej nie pić alkoholu.
  • Osoby decydujące się na picie alkoholu powinny ograniczyć jego spożycie do nie więcej niż jednego drinka dziennie dla kobiet i dwóch drinków dziennie dla mężczyzn.
  • Postępuj zgodnie ze zdrowym wzorcem żywieniowym w każdym wieku.
  • Zdrowy wzorzec żywieniowy obejmuje pokarmy bogate w składniki odżywcze w ilościach, które pomagają osiągnąć i utrzymać zdrową masę ciała, różnorodne kolorowe warzywa i rośliny strączkowe bogate w błonnik (fasola i groszek), całe owoce oraz produkty pełnoziarniste.
  • Zdrowy sposób odżywiania ogranicza lub nie obejmuje czerwonego i przetworzonego mięsa, napojów słodzonych cukrem, wysoko przetworzonej żywności i rafinowanych produktów zbożowych.

Dieta

Amerykańskie stowarzyszenie uważa  że zmiany na poziomie systemowym powinny obejmować zwiększony dostęp do niedrogiej, pożywnej żywności, a także zapewnienie bezpiecznych, przyjemnych i dostępnych możliwości aktywności fizycznej oraz ograniczenie alkoholu dla wszystkich osób.

Wcześniejsze zalecenia sugerowały również dietę składającą się z większej ilości pokarmów roślinnych oraz dobrania ilości pokarmów do takiej, która pomaga osiągnąć i utrzymać zdrową wagę, a także jeść co najmniej 500 gramów warzyw i owoców każdego dnia oraz wybierać produkty pełnoziarniste.

Nie ma jednego idealnego posiłku nawet grupy żywności, która byłaby odpowiednia do osiągnięcia znacznego zmniejszenia ryzyka raka – czytamy w komunikacie prasowym. Aktualne i ewoluujące badania naukowe potwierdzają odejście od podejścia skoncentrowanego na składnikach odżywczych na rzecz bardziej holistycznej koncepcji wzorców żywieniowych.

Niektórzy ludzie wyrażają zaniepokojenie, gdy pojawiają się nowe wytyczne, mówiąc takie rzeczy, jak: Jakie kolejne ograniczenie mam sobie narzucić?

Zachęcamy wszystkich do przemyślenia, co naprawdę znaczą te wytyczne, jakie drobne zmiany mogą wprowadzić w ich kierunku i co mogą dodać do swojego stylu życia, zamiast wprowadzać kolejne zakazy zabrać.

Poza tym często wytyczne pozostają bardzo podobne, ale są po prostu przedstawione w inny, bardziej odpowiedni sposób. Na przykład zalecenie, aby ograniczyć czerwone i przetworzone mięso nie jest nowe lub specyficzne dla profilaktyki nowotworowej.

Często słyszymy komunikat o zmniejszeniu ilości mięsa, ale nie zapominajmy, że dodatkowo oznacza to, że powinieneś zastąpić mięso w swojej diecie pokarmami roślinnymi bogatymi w składniki odżywcze, o których wiemy, że mają własne korzyści zdrowotne.

Alkohol

Eksperci są zgodni, że właściwy sposób postępowania w celu zmniejszenia spożycia alkoholu jest bardzo indywidualny, jednak powinien być podejmowany przez każdego, chcącego zdrowia człowieka.

Trzy typowe sytuacje, w których ludzie spożywamy alkohol i najlepsze sposoby na zdrowe uczestniczenie w nich to:

  • Picie towarzysko z przyjaciółmi – zaleca się wypicie jednego drinka, a następnie przestawienie się na napój gazowany z limonką i dodatkiem soku.
  • Picie dla relaksu wieczorem – w tym wypadku zaleca się wprowadzenie alternatywnych sposobów relaksu.
  • Picie jako uzupełnienie posiłku – skupić się na jak najniższym użyciu wysokojakościowego alkoholu (np. wytrawnego wina)

Często zalecamy, aby zaczynać ograniczenia od stosowania ich drugi dzień, a następnie zwiększając je dalej, na przykład ograniczając picie do weekendów lub tylko do dwóch razy w tygodniu.

Podsumowanie

American Cancer Society bardzo właściwie skupiło się w swoim raporcie na tym, co jest naprawdę potrzebne w profilaktyce nowotworów a są to wysiłki raczej drobne pod względem wysiłku w celu ich wdrożenia.

Wytyczne poparte naukowo, takie jak zaktualizowane wytyczne American Cancer Society dotyczące diety i ćwiczeń w profilaktyce raka, są ważnym przewodnikiem dla osób przy dokonywaniu wyborów wpływających na ich własne ryzyko raka, ale zawierają również ważne informacje dla producentów, przemysłu spożywczego i polityków którzy podejmują działania, które wpływają na dostęp do zdrowej żywności (np. poprzez zapewnienie identyfikacji żywności i adresowania zaleceń żywnościowych) oraz poprzez budowanie społeczności zachęcających do zdrowych nawyków, takich jak jazda na rowerze, spacery i odwiedzanie parków miejskich.

Mamy wiedzę. Wytyczne te są poparte nauką, która wpłynie na globalne zmniejszenie ryzyka nowotowrów, jeśli jednostki, lekarze i społeczności będą współpracować, aby wprowadzić je w czyn.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone