Trening

Czy warto mieć trenera personalnego i jak go wybrać?

Czy warto mieć trenera personalnego i jak go wybrać?

Wiele osób decyduje się na korzystanie z usług trenera personalnego, ale nie brakuje ludzi, którzy uważają, że jest to zbędny wydatek, ponieważ każdy człowiek jest w stanie samodzielnie uzyskać dobre rezultaty. Warto zastanowić się, która strona ma rację?

Trener personalny to osoba, która pomaga klientowi w uzyskaniu wyznaczonych celów, uwzględniając jego indywidualne potrzeby i możliwości. Osoby trenujące bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że osiągnięcie upragnionych rezultatów bywa bardzo trudne. Zdarza się, ze trening, który przynosi bardzo dobre efekty u jednej osoby, u drugiej okazuje się bezskuteczny. Może to wynikać na przykład z różnego sposobu odżywiania albo czynników genetycznych. Nie każdy człowiek jest w stanie samodzielnie ułożyć idealny plan treningowy, ponieważ wymaga to obszernej wiedzy w dziedzinie sportu, dietetyki, fizjologii i anatomii. Brak takiej wiedzy może skutkować nie tylko nieskutecznością treningu, lecz także kontuzjami i problemami zdrowotnymi. Rodzaj i intensywność ćwiczeń trzeba bowiem dostosować do własnej kondycji i stanu zdrowia. Dla wielu osób trener personalny stanowi także formę motywacji. Niektórzy ludzie pragną zyskać lepszą sylwetkę i kondycję, ale nie są w stanie osiągnąć tych celów, ponieważ trenują nieregularnie i łamią zasady diety. Jeżeli mają świadomość, że ktoś kontroluje ich postępowanie, to czują się bardziej zmobilizowani do treningu. Koszty współpracy z trenerem osobistym można zatem uznać za opłacalną inwestycję.

Korzyści można czerpać wyłącznie ze współpracy z dobrym trenerem personalnym. Należy zatem wiedzieć, w jaki sposób wybrać właściwą osobę spośród coraz większej liczby trenerów, oferujących swoje usługi. Nie ulega wątpliwości, że taki trener powinien przede wszystkim posiadać rozległą wiedzę z zakresu wymienionych na początku dziedzin. Jednak w jaki sposób sprawdzić tę wiedzę? Po pierwsze, trener personalny musi posiadać uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. To prawda, że „papierek” nie zawsze jest wyznacznikiem umiejętności, ale w tym zawodzie posiadanie odpowiedniego dyplomu jest bardzo ważne. Warto jednak pamiętać o tym, że większe znaczenie od tytułów ma doświadczenie. Obecnie nie trudno jest ukończyć kurs dający uprawienia do pracy w charakterze trenera personalnego, ale nie każdy potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Wybierając trenera należy wziąć pod uwagę także opinie osób, które korzystały z jego usług. Kilkanaście dyplomów i wieloletnie doświadczenie tracą znaczenie, jeżeli trudno jest znaleźć osobę, która byłaby zadowolona ze współpracy z danym trenerem. Oczywiście, istotne znaczenie ma także cennik. Różnice pomiędzy stawkami poszczególnych trenerów są naprawdę duże i nie zawsze cena jest wyznacznikiem kwalifikacji. Wbrew pozorom istotne znaczenie ma także charakter. Wprawdzie trener i klient nie muszą stać się przyjaciółmi, ale istnieją cechy, które mogą ułatwić albo utrudnić współpracę. Lepiej współpracować z osobą cierpliwą, która potrafi zarażać pozytywną energią niż z kimś, kto łatwo wpada w złość i ciągle ma zły nastrój.

Na zakończenie warto wspomnień o tym, że jeżeli współpraca z trenerem personalnym ma przynieść korzyści, to należy precyzyjnie określić cele, jakie pragnie się osiągnąć. Oczywiście, konieczne jest także dostosowanie się do uzyskanych od trenera wskazówek.

2 komentarze

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone