Trening

Czy warto mieć trenera personalnego i jak go wybrać?

Czy warto mieć trenera personalnego i jak go wybrać?

Wiele osób decyduje się na korzystanie z usług trenera personalnego, ale nie brakuje ludzi, którzy uważają, że jest to zbędny wydatek, ponieważ każdy człowiek jest w stanie samodzielnie uzyskać dobre rezultaty. Warto zastanowić się, która strona ma rację?

Trener personalny to osoba, która pomaga klientowi w uzyskaniu wyznaczonych celów, uwzględniając jego indywidualne potrzeby i możliwości. Osoby trenujące bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że osiągnięcie upragnionych rezultatów bywa bardzo trudne. Zdarza się, ze trening, który przynosi bardzo dobre efekty u jednej osoby, u drugiej okazuje się bezskuteczny. Może to wynikać na przykład z różnego sposobu odżywiania albo czynników genetycznych. Nie każdy człowiek jest w stanie samodzielnie ułożyć idealny plan treningowy, ponieważ wymaga to obszernej wiedzy w dziedzinie sportu, dietetyki, fizjologii i anatomii. Brak takiej wiedzy może skutkować nie tylko nieskutecznością treningu, lecz także kontuzjami i problemami zdrowotnymi. Rodzaj i intensywność ćwiczeń trzeba bowiem dostosować do własnej kondycji i stanu zdrowia. Dla wielu osób trener personalny stanowi także formę motywacji. Niektórzy ludzie pragną zyskać lepszą sylwetkę i kondycję, ale nie są w stanie osiągnąć tych celów, ponieważ trenują nieregularnie i łamią zasady diety. Jeżeli mają świadomość, że ktoś kontroluje ich postępowanie, to czują się bardziej zmobilizowani do treningu. Koszty współpracy z trenerem osobistym można zatem uznać za opłacalną inwestycję.

Korzyści można czerpać wyłącznie ze współpracy z dobrym trenerem personalnym. Należy zatem wiedzieć, w jaki sposób wybrać właściwą osobę spośród coraz większej liczby trenerów, oferujących swoje usługi. Nie ulega wątpliwości, że taki trener powinien przede wszystkim posiadać rozległą wiedzę z zakresu wymienionych na początku dziedzin. Jednak w jaki sposób sprawdzić tę wiedzę? Po pierwsze, trener personalny musi posiadać uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. To prawda, że „papierek” nie zawsze jest wyznacznikiem umiejętności, ale w tym zawodzie posiadanie odpowiedniego dyplomu jest bardzo ważne. Warto jednak pamiętać o tym, że większe znaczenie od tytułów ma doświadczenie. Obecnie nie trudno jest ukończyć kurs dający uprawienia do pracy w charakterze trenera personalnego, ale nie każdy potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Wybierając trenera należy wziąć pod uwagę także opinie osób, które korzystały z jego usług. Kilkanaście dyplomów i wieloletnie doświadczenie tracą znaczenie, jeżeli trudno jest znaleźć osobę, która byłaby zadowolona ze współpracy z danym trenerem. Oczywiście, istotne znaczenie ma także cennik. Różnice pomiędzy stawkami poszczególnych trenerów są naprawdę duże i nie zawsze cena jest wyznacznikiem kwalifikacji. Wbrew pozorom istotne znaczenie ma także charakter. Wprawdzie trener i klient nie muszą stać się przyjaciółmi, ale istnieją cechy, które mogą ułatwić albo utrudnić współpracę. Lepiej współpracować z osobą cierpliwą, która potrafi zarażać pozytywną energią niż z kimś, kto łatwo wpada w złość i ciągle ma zły nastrój.

Na zakończenie warto wspomnień o tym, że jeżeli współpraca z trenerem personalnym ma przynieść korzyści, to należy precyzyjnie określić cele, jakie pragnie się osiągnąć. Oczywiście, konieczne jest także dostosowanie się do uzyskanych od trenera wskazówek.

2 komentarze

2 Comments

 1. Maciej

  maj 10, 2016 na 11:14 am

  Oczywiście że warto, sam popełniałem mnóstwo błędów, dobrze że w porę się o tym dowiedziałem i poprosiłem o pomoc.
  Trening to nie tylko dźwiganie, prawidłowa pozycja podczas ćwiczeń, odpowiednia stabilizacja tułowia itd.
  Polecam korzystać z rad trenerów na siłownii, po to oni tam są!

 2. Krzysiek

  sierpień 6, 2016 na 12:32 pm

  Zgadzam się, że trener powinien być cierpliwy. Ja zaczynałem przygodę z siłownią i szukałem kogoś, kto mnie poprowadzi jak nowicjusza. Kumple nie korzystali z porad trenerów, bo szkoda im było kasy, więc szukałem w sieci. Fora internetowe, http://www.opiniafirm.pl itp. W końcu znalazłem Artura i nieznana mi siłownia stała się wspaniałym miejscem, a trening i dieta przynoszą efekty. Pozdrawiam mojego trenera!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Nordic walking – dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Redakcjapaździernik 19, 2021

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcjapaździernik 18, 2021

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

Redakcjaczerwiec 9, 2021

Masowanie: Definicja, sposób i bezpieczeństwo

Sylwiapaździernik 30, 2020

Mity na temat robienia brzuszków

Klaudiasierpień 14, 2020

Silne mięśnie mogą wspierać układ odpornościowy

Sylwialipiec 7, 2020

Trening cardio

Redakcjaczerwiec 30, 2020

Czy możesz schudnąć, chodząc godzinę dziennie?

Sylwiaczerwiec 8, 2020

Odpoczynek po treningu – jak powinien wyglądać?

Klaudiaczerwiec 4, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone