Trening

Czy warto mieć trenera personalnego i jak go wybrać?

Czy warto mieć trenera personalnego i jak go wybrać?

Wiele osób decyduje się na korzystanie z usług trenera personalnego, ale nie brakuje ludzi, którzy uważają, że jest to zbędny wydatek, ponieważ każdy człowiek jest w stanie samodzielnie uzyskać dobre rezultaty. Warto zastanowić się, która strona ma rację?

Trener personalny to osoba, która pomaga klientowi w uzyskaniu wyznaczonych celów, uwzględniając jego indywidualne potrzeby i możliwości. Osoby trenujące bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że osiągnięcie upragnionych rezultatów bywa bardzo trudne. Zdarza się, ze trening, który przynosi bardzo dobre efekty u jednej osoby, u drugiej okazuje się bezskuteczny. Może to wynikać na przykład z różnego sposobu odżywiania albo czynników genetycznych. Nie każdy człowiek jest w stanie samodzielnie ułożyć idealny plan treningowy, ponieważ wymaga to obszernej wiedzy w dziedzinie sportu, dietetyki, fizjologii i anatomii. Brak takiej wiedzy może skutkować nie tylko nieskutecznością treningu, lecz także kontuzjami i problemami zdrowotnymi. Rodzaj i intensywność ćwiczeń trzeba bowiem dostosować do własnej kondycji i stanu zdrowia. Dla wielu osób trener personalny stanowi także formę motywacji. Niektórzy ludzie pragną zyskać lepszą sylwetkę i kondycję, ale nie są w stanie osiągnąć tych celów, ponieważ trenują nieregularnie i łamią zasady diety. Jeżeli mają świadomość, że ktoś kontroluje ich postępowanie, to czują się bardziej zmobilizowani do treningu. Koszty współpracy z trenerem osobistym można zatem uznać za opłacalną inwestycję.

Korzyści można czerpać wyłącznie ze współpracy z dobrym trenerem personalnym. Należy zatem wiedzieć, w jaki sposób wybrać właściwą osobę spośród coraz większej liczby trenerów, oferujących swoje usługi. Nie ulega wątpliwości, że taki trener powinien przede wszystkim posiadać rozległą wiedzę z zakresu wymienionych na początku dziedzin. Jednak w jaki sposób sprawdzić tę wiedzę? Po pierwsze, trener personalny musi posiadać uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. To prawda, że „papierek” nie zawsze jest wyznacznikiem umiejętności, ale w tym zawodzie posiadanie odpowiedniego dyplomu jest bardzo ważne. Warto jednak pamiętać o tym, że większe znaczenie od tytułów ma doświadczenie. Obecnie nie trudno jest ukończyć kurs dający uprawienia do pracy w charakterze trenera personalnego, ale nie każdy potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Wybierając trenera należy wziąć pod uwagę także opinie osób, które korzystały z jego usług. Kilkanaście dyplomów i wieloletnie doświadczenie tracą znaczenie, jeżeli trudno jest znaleźć osobę, która byłaby zadowolona ze współpracy z danym trenerem. Oczywiście, istotne znaczenie ma także cennik. Różnice pomiędzy stawkami poszczególnych trenerów są naprawdę duże i nie zawsze cena jest wyznacznikiem kwalifikacji. Wbrew pozorom istotne znaczenie ma także charakter. Wprawdzie trener i klient nie muszą stać się przyjaciółmi, ale istnieją cechy, które mogą ułatwić albo utrudnić współpracę. Lepiej współpracować z osobą cierpliwą, która potrafi zarażać pozytywną energią niż z kimś, kto łatwo wpada w złość i ciągle ma zły nastrój.

Na zakończenie warto wspomnień o tym, że jeżeli współpraca z trenerem personalnym ma przynieść korzyści, to należy precyzyjnie określić cele, jakie pragnie się osiągnąć. Oczywiście, konieczne jest także dostosowanie się do uzyskanych od trenera wskazówek.

2 komentarze

2 Comments

 1. Maciej

  Maj 10, 2016 na 11:14 am

  Oczywiście że warto, sam popełniałem mnóstwo błędów, dobrze że w porę się o tym dowiedziałem i poprosiłem o pomoc.
  Trening to nie tylko dźwiganie, prawidłowa pozycja podczas ćwiczeń, odpowiednia stabilizacja tułowia itd.
  Polecam korzystać z rad trenerów na siłownii, po to oni tam są!

 2. Krzysiek

  Sierpień 6, 2016 na 12:32 pm

  Zgadzam się, że trener powinien być cierpliwy. Ja zaczynałem przygodę z siłownią i szukałem kogoś, kto mnie poprowadzi jak nowicjusza. Kumple nie korzystali z porad trenerów, bo szkoda im było kasy, więc szukałem w sieci. Fora internetowe, http://www.opiniafirm.pl itp. W końcu znalazłem Artura i nieznana mi siłownia stała się wspaniałym miejscem, a trening i dieta przynoszą efekty. Pozdrawiam mojego trenera!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trening

More in Trening

Silne mięśnie mogą wspierać układ odpornościowy

SylwiaLipiec 7, 2020

Trening cardio

RedakcjaCzerwiec 30, 2020

Czy możesz schudnąć, chodząc godzinę dziennie?

SylwiaCzerwiec 8, 2020

Odpoczynek po treningu – jak powinien wyglądać?

KlaudiaCzerwiec 4, 2020

Ćwiczenia wyszczuplające nogi

KlaudiaMaj 4, 2020

Porady dla opornych, czyli jak nie zrezygnować z treningu? 

MonikaKwiecień 24, 2020

Dlaczego warto jeździć na rolkach

KlaudiaKwiecień 21, 2020

Jak bieganie wpływa na nasze zdrowie

KlaudiaKwiecień 17, 2020

Siedzący tryb życia

SylwiaMarzec 6, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone