Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czym jest płyn Lugola?

Czym jest płyn Lugola?

Każdy kto zmaga się z chorobą tarczycy z pewnością wie czym jest popularny od dawna płyn Lugola, prawda? Specyfik znany już z czasu wybuchu w Czarnobylu był jednym z preparatów podawanym dzieciom w celu dostarczenia odpowiedniej ilości jodu tarczycy. Dziś stosowany również przy problemach tarczycowych. Czym on jest, jak działa, czy jest bezpieczny?

***

Czym jest płyn Lugola?

Płyn Lugola to specyfik, który w swoim składzie zawiera 97% wody destylowanej, 2% jodku potasu i 1% jodu. Wynaleziony w 1829 roku przez lekarza Jeana Lugola. Wcześniej wykorzystywany do podawania dzieciom po wybuchu w Czarnobylu, dziś podawany przy niektórych problemach z tarczycą.

Jakie jest działanie płynu Lugola?

Działanie tego płynu jest bardzo szerokie, dlatego też uważa się go za jeden z lepszych specyfików na rynku. Działa bakteriobójczo i odkażająco. Bardzo dobrze radzi sobie  chrypką, bólem gardła i przy uszkodzeniach skóry. Jest lekiem pomocnym w leczeniu tarczycy, szczególnie istotnym przed zabiegami wycięcia gruczołu tarczycy, bowiem hamuje on syntezę i uwalniane hormonów tarczycy. Niestety ze względu na to, że nadmiar jodu w organizmie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje z przyjmowaniem płynu Lugola należy być bardzo ostrożnym, dlatego też nie w każdym przypadku zaleca się jego stosowanie.

Co może powodować zażywanie płynu Lugola?

Oprócz tego, że działa on na tarczycę i pomaga w wielu problemach nieść może za sobą poważne skutki uboczne. Najczęściej spotykaną jest zbyt duża dawka jodu, która powoduje uaktywnienie tarczycy doprowadzając do jej nadczynności. Osoby nadwrażliwe na jod mogą spodziewać się podrażnień błony śluzowo-gardłowej, zapaleń skóry, świądu czy też wrzodziejących nadżerek. Zdarza się, że występuje gorączka, wysypka, jak również i powiększone węzły chłonne, a także całkowite rozbicie organizmu.

Kto nie powinien stosować płynu Lugola?

Na pewno kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osoby z nadwrażliwością na jod, chorujące na gruźlicę płuc, a także na nadczynność tarczycy. Nadmiar jodu jest na tyle niebezpieczny, że podaje się ten płyn jedynie w określonych przypadkach. O wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący.

Płyn Lugola ma bardzo dobre działanie, ale jeśli podawany jest w odpowiednich ilościach i w określonym czasie. Pod żadnym pozorem nie można dawkować leku samemu, ale dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza. To bowiem stanowi klucz do zwalczenia problemu i do zapobiegnięcia powstania kolejnego. Warto również przejrzeć inne suplementy, zawierające jod. 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone