Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czym jest płyn Lugola?

Czym jest płyn Lugola?

Każdy kto zmaga się z chorobą tarczycy z pewnością wie czym jest popularny od dawna płyn Lugola, prawda? Specyfik znany już z czasu wybuchu w Czarnobylu był jednym z preparatów podawanym dzieciom w celu dostarczenia odpowiedniej ilości jodu tarczycy. Dziś stosowany również przy problemach tarczycowych. Czym on jest, jak działa, czy jest bezpieczny?

***

Czym jest płyn Lugola?

Płyn Lugola to specyfik, który w swoim składzie zawiera 97% wody destylowanej, 2% jodku potasu i 1% jodu. Wynaleziony w 1829 roku przez lekarza Jeana Lugola. Wcześniej wykorzystywany do podawania dzieciom po wybuchu w Czarnobylu, dziś podawany przy niektórych problemach z tarczycą.

Jakie jest działanie płynu Lugola?

Działanie tego płynu jest bardzo szerokie, dlatego też uważa się go za jeden z lepszych specyfików na rynku. Działa bakteriobójczo i odkażająco. Bardzo dobrze radzi sobie  chrypką, bólem gardła i przy uszkodzeniach skóry. Jest lekiem pomocnym w leczeniu tarczycy, szczególnie istotnym przed zabiegami wycięcia gruczołu tarczycy, bowiem hamuje on syntezę i uwalniane hormonów tarczycy. Niestety ze względu na to, że nadmiar jodu w organizmie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje z przyjmowaniem płynu Lugola należy być bardzo ostrożnym, dlatego też nie w każdym przypadku zaleca się jego stosowanie.

Co może powodować zażywanie płynu Lugola?

Oprócz tego, że działa on na tarczycę i pomaga w wielu problemach nieść może za sobą poważne skutki uboczne. Najczęściej spotykaną jest zbyt duża dawka jodu, która powoduje uaktywnienie tarczycy doprowadzając do jej nadczynności. Osoby nadwrażliwe na jod mogą spodziewać się podrażnień błony śluzowo-gardłowej, zapaleń skóry, świądu czy też wrzodziejących nadżerek. Zdarza się, że występuje gorączka, wysypka, jak również i powiększone węzły chłonne, a także całkowite rozbicie organizmu.

Kto nie powinien stosować płynu Lugola?

Na pewno kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osoby z nadwrażliwością na jod, chorujące na gruźlicę płuc, a także na nadczynność tarczycy. Nadmiar jodu jest na tyle niebezpieczny, że podaje się ten płyn jedynie w określonych przypadkach. O wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący.

Płyn Lugola ma bardzo dobre działanie, ale jeśli podawany jest w odpowiednich ilościach i w określonym czasie. Pod żadnym pozorem nie można dawkować leku samemu, ale dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza. To bowiem stanowi klucz do zwalczenia problemu i do zapobiegnięcia powstania kolejnego. Warto również przejrzeć inne suplementy, zawierające jod. 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

8 najważniejszych ziół adaptogennych i ich wpływ na redukcje stresu

SylwiaGrudzień 16, 2018

Sibutramina niebezpieczne odchudzanie!

spalaczeGrudzień 14, 2018

Węglowodany, czy są potrzebne w diecie?

KlaudiaGrudzień 14, 2018

Jak jeść w święta, by nie przytyć? Niezawodne sposoby!

Spalacze.plGrudzień 11, 2018

Odchudzasz się? Uważaj na te produkty! 10 podstępnych i tuczących produktów

Spalacze.plGrudzień 11, 2018

Słodycze, które WARTO jeść podczas odchudzania

Spalacze.plGrudzień 10, 2018

Jakie suplementy diety warto wprowadzić do diety dzieci?

KlaudiaGrudzień 10, 2018

Zamienniki cukru – jakie wybrać?

MonikaGrudzień 9, 2018

Unikaj białej śmierci – sól, cukier i mąka

MonikaGrudzień 8, 2018

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone