Dietetyka i zdrowe odżywianie

Receptory androgenowe- co to właściwie jest?

Receptory androgenowe- co to właściwie jest?

Od lat siłownie oblegane są przez mężczyzn dbających o swoje ciała, chcących dobrze wyglądać, rzeźbiących każdy centymetr swojego ciała. Dla jednych to amatorska zabawa dająca przyjemność, dla innych ciężka praca i setki poświęceń, dla jeszcze innych profesjonalne treningi mające zamierzony efekt i cel.

Bardzo często zdarza się tak, że mimo jednak ciężkiej pracy, wielu godzin spędzonych na siłowni, najlepszych odżywek i dbania o dietę nie ma takich efektów jakich byśmy się spodziewali. O co więc w tym wszystkim chodzi? Przecież słucham się rad specjalistów, dbam o ilość przyjmowanych kalorii, o podaż makroskładników. Przecież śpię 8 godzin dziennie, wykonuję treningi zgodnie z radami trenera, a nie mogę uzyskać tego, co powinienem już dawno mieć.

Okazuje się, że trenowanie, dieta i nasze poświęcenie to niestety nie wszystko. Czy słyszeliście bowiem o czymś takim jak receptory androgenowe? Czym one właściwie są i za odpowiadają? I dlaczego od nich ma zależeć to, jakie osiągam efekty na siłowni?

***

Androgeny mają niezwykle duży wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm i jak wygląda nasze ciało. Te hormony płciowe o budowie sterydowej są jednym z ważnych elementów, jeśli chodzi o uzyskiwanie efekty na siłowni i rozbudowę ciała. Androgeny odpowiadają za działanie receptorów androgenowych stanowiących rodzaj ,,zapłonu” w naszym organizmie. Aby mógł zostać on odpalony potrzeba odpowiednio działających hormonów, czyli androgenów. I tak należą do nich między innymi: testosteron, DHT ( 5-alfa-dihdyrotestosteron), dihydrotestosteron, androsteron, DHEA (dehydroepiandrosteon) oraz androstendion. Hormony te odpowiadają zarówno za rozbudowę masy mięśniowej, jak również i na tworzenie spermy, na kształtowanie się narządów płciowych i na kształtowanie się pewnych cech płciowych takich jak na przykład owłosienie, barwa głosu, czy właśnie budowa ciała.

Wystarczy więc zadbać o poziom hormonów płciowych?

Niekoniecznie. Samo zwiększenie liczby androgenów to jeszcze nie klucz do sukcesu. Co więcej, jeśli mamy ich za dużo mogą pojawić się bardzo poważne w skutkach konsekwencje. Posiadanie odpowiedniej ilości testosteronu jest bardzo ważne, ale to jak działają nasze receptory androgenowe i jak bardzo są one wrażliwe stanowi sedno całego problemu. Jeśli receptory te nie są zbyt wrażliwe wówczas następuje tak zwana względna niewydolność androgenowa, która przyczynia się do aktywności estrogenów. Wnioski w tym wszystkim są jedne- wzrost naszej masy mięśniowej nie zależy od ilości testosteronu we krwi, ale od ilości oraz jakości receptorów androgenowych, które znajdują się w tkance mięśniowej. Oczywiście ilość testosteronu jest bardzo ważna w organizmie, jednak wraz z tą ilością najbardziej istotne są same receptory.

Co więc zrobić, ale zwiększyć ilość receptorów androgenowych?

Tak naprawdę nic. Nie można tej ilości zwiększyć, ale można podnieść ich wrażliwość co jest niezwykle ważną rzeczą, jeśli chcemy zauważyć lepsze efekty naszej pracy nad własnym ciałem. Jak więc to zrobić? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zasadnicze kwestie: czy odpowiednio do poziomu trenowania odżywiam się, czy śpię określoną ilość godzin niezbędną do regeneracji, czy dbam o higienę życia i czy regularnie o w odpowiedni sposób do zamierzonych efektów trenuję… Jeśli te elementy są  w pełni przestrzegane jesteśmy na bardzo dobrej drodze do wprowadzenia zmian- zmian, które pozwolą nam rozpocząć działanie zmierzające do osiągnięcia lepszych rezultatów.

Co należy robić, by uwrażliwić receptory androgenowe?

  1. Zwiększamy poziom dopaminy, obniżamy prolaktynę i serotoninę
  2. Dopamina zwiększa poziom testosteronu, obniża kortyzol, a także znacząco wpływa na pracę receptorów androgenowych. Zwiększyć możemy ją na przykład poprzez stosowanie suplementu, jakim jest L-dopa. Jeżeli chodzi o serotoninę, jej nadmiar zwiększa poziomy estrogenu. Jeśli jest jej za dużo możemy odczuwać spadek energii, niechęć do działania, niemożliwość skupienia się na jednej rzeczy, czy nawet aspołeczne zachowania. Poprzez uregulowanie odpowiednio ich poziomów z pewnością w dużej mierze przyczynimy się do lepszego funkcjonowania naszego organizmu.
  3. Zażywamy cynk

Cynk jest niezwykle ważny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, w tym również i w pobudzaniu do działania receptorów androgenowych. Jeśli jest go zbyt mało może to obniżać poziom SHGB, a więc białka wiążącego nasz testosteron.

  1. Zażywamy wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ale w odpowiedniej ilości

Kwasy EPA i DHA są niezwykle ważne, szczególnie jeśli w grę wchodzi walka ze stanami zapalnymi czy też z prawidłowym działaniem glikemii. Jeśli jednak zażywamy ich zbyt dużo działamy na nasz organizm toksycznie, a do tego zwiększamy poziom prolaktyny i aromatazy, obniżamy testosteron i hamujemy 5- alfa- reduktazy.

  1. Produkty sojowe w ograniczonej ilości

Z pewnością warto ograniczyć maksymalnie produkty sojowe, gdyż te zażywane w zbyt dużych ilościach mogą przyczynić się również do obniżenia testosteronu, czy do zwiększenia poziomu estrogenu. Jeśli chodzi o sprawne działanie receptorów androgenowych również i tutaj soja nie jest dobrym rozwiązaniem. Można ją jeść, ale z pewnością należy uważać na jej ilość.

  1. Magnez, magnez, magnez…

Każdy z nas doskonale wie, jak bardzo ważną rolę odgrywa w organizmie magnez. Odpowiednia jego ilość jest niezwykle ważna dla całego organizmu człowieka. Jeśli dostarczamy go w odpowiedniej ilości podwyższamy poziom testosteronu, DHT, a obniżamy SHGB, aromatazę i estrogeny. Magnez wpływa a syntezę białek i kwasów nukleinowych oraz działa na aktywność nerwowo- mięśniową. Mając w organizmie zbyt małą ilość magnezu nasze mięśnie nie mogą się odpowiednio rozluźnić. To powoduje, że zwiększa się automatycznie poziom wapnia w komórce, co w przypadku odpowiedniego działania receptorów androgenowych nie działa na nie korzystnie.

  1. Unikamy rozmarynu i selenu

Według przeprowadzonych badań rozmaryn wpływa znacząco na niesprawność w działaniu receptorów androgenowych. Jeśli zaś chodzi o selen, ten jest bardzo ważny przy prawidłowej pracy wątroby, ale jego nadmiar w organizmie może działać nie tylko toksycznie, ale również i przyczyniać się do zmniejszania receptorów androgenowych.

  1. Stawiamy na pokrzywę indyjską, l-karnitynę i witaminę D

W naszej diecie powinniśmy stawiać na pokrzywę indyjską, która zwiększa wrażliwość receptorów, na l- karnitynę, która receptory te zwiększa i na witaminę D, która jak każdy z nas doskonale wie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W kwestii receptorów androgenowych i ona ma bardzo ważne znaczenie. Zwiększa poziom testosteronu, DHT, a obniża estrogen i prolaktynę.

  1. Pijemy kawę

Choć kawa nie należy do zdrowych produktów w kwestii ogólnej kondycji organizmu, to jeśli w grę wchodzi zwiększanie poziomu testosteronu czy DHT, a także powiększanie receptorów androgenowych ma ona niebywale duże znaczenie.

  1. Kontrolujemy poziom kortyzolu

Kortyzol działa szkodliwie na ciało człowieka i jeśli jego ilość jest zbyt wysoka przez dłuższy czas wpływa bardzo negatywnie i na ogólny stan zdrowia i jak dowodzą badania na receptory androgenowe. Dobrze jest stosować preparaty na jego obniżenie. 

 

Bardzo duże jak widać znaczenie w osiągnięciu dobrych wyników ma wiele czynników. Nie wystarczy dobrze się odżywiać, regularnie spać czy też stosować się do zaleceń trenerów by móc osiągać zamierzone efekty. Bardzo duże znaczenie ma wiele innych czynników, w tym właśnie wrażliwość receptorów androgenowych, a niekoniecznie wysoki poziom testosteronu. Warto o tym pamiętać i stosując się do powyższych rad starać się coś w tym zakresie zmienić, a być może w szybkim czasie będzie można zauważyć znaczące efekty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone