Zdrowie

Czego nie wiesz o przeziębieniu?

Czego nie wiesz o przeziębieniu?

Masz katar i cały czas kichasz, a ból gardła nie daje ci spokoju? To objawy, które mówią, że prawdopodobnie dopadło cię przeziębienie. Objawy, które są charakterystyczne dla przeziębienia, często mogą nam przypominać symptomy, które kojarzą nam się z grypą. Trzeba jednak pamiętać, że przeziębienie i grypa to dwa różne stany, ale oba są wywołane przez wirusy.

Przeziębienie ma łagodniejszy przebieg, a jednak również nie łatwo jest nam normalnie funkcjonować, kiedy ból głowy i gardła nie daje spokoju od kilku dni, a karat męczy nieprzerwanie. Jeśli podejrzewasz u siebie przeziębienie, to koniecznie sprawdź razem z nami, jak skutecznie sobie z nim radzić.

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie jest wolno rozwijającym się schorzeniem. Jego charakterystycznymi objawami jest to, że pojawia się nagle i gwałtownie, a symptomy pojawiają się w obrębie nosa, gardła i zatok. Przyczyną tego jest złapanie wirusa. Kiedy dopada nas przeziębienie, nasze samopoczucie od razu spada i stajemy się apatyczni, nie mamy na nic siły i ochoty, dopada nas zmęczenie, a głowa i gardło bolą. Często pierwsze objawy nic nam nie mówią, ale złe samopoczucie i pojawienie się drapania w gardle może nam uświadomić, że coś nas bierze. Przeziębienie potocznie jest nazywane chorobą przeziębieniową, zapaleniem gardła, nosa, czy też zatok.

Kiedy i jak często dopada nas przeziębienie?

Przeziębienie dotyka nas bardzo często i ten problem dotyka dużej części populacji. Osoby dorosłe z przeziębieniem mają do czynienia nawet cztery razy w roku. U osób w podeszłym wieku przeziębienie pojawia się nieco rzadziej, ponieważ może występować nawet tylko raz. Dzieci są znacznie bardziej podatne na ataki wirusów, a świadczy o tym wynik, który mówi, że młodzież i dzieci cierpią z powodu przeziębienia nawet trzy razy częściej niż dorośli. U dorosłych również często pojawia się problem z tym schorzeniem, a to dlatego, że mają oni częsty kontakt z dziećmi. Wraz z wiekiem układ immunologiczny uczy się, jak reagować i jak zwalczać wirusy, które są odpowiedzialne za wywołanie przeziębienia i to właśnie dlatego, osoby starsze nie mają takiego problemu zapaleniem dróg oddechowych.

Dlaczego się przeziębiamy?

Najczęściej problem z przeziębieniem nasila się w okresie jesienno-zimowym. Teorią niektórych naukowców, jest to, że w tym okresie częściej przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, a więc pojawia się ryzyko większej liczby zakażeń. Nie ma jednak żadnych badań i danych, które mogłyby potwierdzić słuszność tej teorii. Trzeba pamiętać, że w dużych miastach, gdzie ludzie pracują w zamkniętych pomieszczeniach i dużo czasu spędzają w biurowcach, nadal w okresie zimowo-jesiennym jest najwięcej przeziębień, a przecież osoby pracujące w takich miejscach przez cały rok przebywają w zamkniętych pomieszczeniach. Inna teoria mówi nam, że przeziębienia pojawiają się przez zimne powietrze, a także nagłe zmiany temperatury. Takie zmiany mają powodować pojawienie się zaburzeń w strukturze błony śluzowej nosa, a przez to drogi oddechowe stają się bardziej narażone na ataki wirusów. Zdecydowanie warto jest przyjmować witaminy i minerały, które wesprą organizm w codziennej walce z wirusami. 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

More in Zdrowie

Katar – jak w domowych warunkach leczyć katar?

MonikaPaździernik 6, 2020

Jaką rolę w organizmie ma witamina C

KlaudiaWrzesień 28, 2020

8 najważniejszych ziół adaptogennych i ich wpływ na redukcje stresu

SylwiaWrzesień 16, 2020

Słaby układ odpornościowy : objawy i co robić

SylwiaWrzesień 15, 2020

Co warto wiedzieć o wodzie?

MonikaWrzesień 7, 2020

Napoje dietetyczne – hit czy kit?

SylwiaSierpień 25, 2020

Uzależnienie od napojów energetycznych : wszystko, co musisz wiedzieć

SylwiaSierpień 21, 2020

Hashimoto – przyczyny objawy i leczenie

MonikaSierpień 11, 2020

Zmęczenie ośrodkowego układu nerwowego — czym się objawia i jak z nim walczyć?

SylwiaSierpień 7, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone