Trening

Jak proteiny wpływają na trening

Jak proteiny wpływają na trening

 

Białko jest niezbędnym składnikiem w diecie każdego z nas. Ma ono wpływ na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego. Jest bardzo ważnym składnikiem w diecie każdego sportowca. A to dlatego, że wpływa na układ mięśniowy oraz stawy. Przez wysiłek fizyczny jesteśmy narażeni na występowanie urazów, które mogą spowalniać proces regeneracji mięśni. A dzięki temu, że w białku znajdują się aminokwasy, mają one zbawienny wpływ na proces regeneracji układu mięśniowego.

Niedobór protein w naszej diecie może mieć poważne skutki. Przez to może osłabić się nasza forma, jest to widoczne zwłaszcza u osób, które są aktywne fizycznie. U nich może dojść do całkowitej utraty masy mięśniowej. Koniecznie więc trzeba zadbać o to, by w diecie znalazła się odpowiednia dawka białka. Jest ono potrzebne ze względu na zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Proteiny dbają o pracę układu odpornościowego oraz regulują pracę gospodarki wodnej, dzięki czemu tkanki, w tym tkanki mięśniowe zostają szybciej nawodnione.

Wpływ protein na aktywność fizyczną

Sportowcy powinni pamiętać, że po każdym treningu zaleca się spożycie posiłku, który dostarczy do organizmu odpowiednią dawkę białek i węglowodanów. Najlepsza  dawka to 1:4. Posiłek należy spożyć w czasie nie mniejszym niż pół godziny po treningu. Jednak to nie udaje się każdemu z nas, zwłaszcza tym, którzy nie ćwiczą w domu, a treningi odbywają się na siłowni. Już sama droga z siłowni do domu może zająć więcej niż pół godziny przez co posiłek po ćwiczeniach spożywane są w przedziale godzinowym. To dlatego wielu sportowców decyduje się na zakupienie odżywek białkowych. Są one proste w przygotowaniu, ponieważ najczęściej znajdziemy jest w formie proszku gotowego do wymieszania z wodą. Taki napój dostarcza do organizmu odpowiednie dawki protein w formie łatwo przyswajalnej. Możemy jednak zdecydować się na spożywanie białka z naturalnych źródeł. Jednak nie ważne jest to  w jakiej formie spożywamy proteiny, ważne jest to, by po treningu trafiły one do organizmu w odpowiedniej dawce i o odpowiednim czasie.

Jak białko wpływa na budowę mięśni

Wiele osób mylnie twierdzi, że rozrost mięśni odbywa się w momencie, kiedy trenujemy. To jednak nie w tym czasie mięśnie zaczynają się rozbudowywać. Ten proces rozpoczyna się w trakcie regeneracji mięśni po treningu. A dla organizmu ważne jest, by w diecie znajdowały się wszystkie niezbędne składniki do procesu odbudowy. Białka hamują procesy kataboliczne, co oznacza, że chronią one mięśnie przed rozpadem. Ten proces to nic innego jak osłabienie i uszkodzenie tkanek mięśniowych. Przez niedobory białka pojawia się u nas ból mięśni, a sam proces regeneracji znacząco spowalnia. U osób aktywnych fizycznie zaleca się spożycie posiłku proteinowego zaraz po skończeniu ćwiczeń lub trzydzieści minut od zakończenia treningu. Ma to na celu ochronę tkanek mięśniowych oraz przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Osoby aktywne fizycznie powinny spożywać kolację, która również jest bogata w białko, a to dlatego, że dzięki temu nie mają one problemów ze snem, a aminokwasy, które wytwarzane są z białka mają pozytywny wpływ na pracę mięśni, wygląd skóry, włosów i paznokci. Białko powinno się znaleźć we niemal każdym posiłku. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą lub samemu spróbować ustalić jaka jest dla nas odpowiednia dawka białka.

Białko serwatkowe

To jedne z najczęściej wybieranych suplementów diety przez sportowców. Białko serwatkowe jest źródłem protein. W skład jest odżywki wchodzi aż osiemdziesiąt procent białka, a reszta to aminokwasy oraz inne składniki odżywcze. Jest to posiłek, który można przygotować w każdych warunkach i z łatwością. Wystarczy odmierzyć dawkę białka serwatkowego zmieszać z wodą lub mlekiem i wypić. Taki proteinowy koktajl jest sycący i uzupełnia niedobory białka i aminokwasów. Jest to produkt, który polecany jest dla osób, które są aktywne fizycznie i chcą zwiększyć swoją masę mięśniową oraz dla tych, którzy pragną zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Trening

Odpowiednia technika treningowa – co jest ważne?

KlaudiaMaj 21, 2019

Zasady szybkiego i zdrowego biegania

KlaudiaMaj 20, 2019

Kiedy biegać – rano, czy wieczorem?

KlaudiaMaj 19, 2019

Przetrenowanie – jak sobie z tym poradzić?

KlaudiaMaj 16, 2019

Ile powinna trenować osoba początkująca?

KlaudiaMaj 11, 2019

Czy kobiety powinny trenować mięśnie klatki piersiowej?

KlaudiaMaj 9, 2019

Co najlepiej pić na siłowni i podczas treningu?

KlaudiaMaj 9, 2019

Jak nauczyć się pływać – porady ekspertów

MonikaKwiecień 14, 2019

Dlaczego nie widzę efektów treningowych?

MonikaKwiecień 12, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone