Trening

Nowości w klubach fitness

Nowości w klubach fitness

Liczba klubów fitness nieustannie się zwiększa. Nowe obiekty sportowe pojawiają się zarówno w większych, jak i w mniejszych miastach. Duża konkurencja skłania do podjęcia działań, które pozwolą na przyciągnięcie uwagi klientów. To właśnie dlatego w ofertach klubów nieustannie pojawiają się nowe propozycje zajęć. Oto kilka najnowszych pomysłów trenerów fitness.

ActiBreathe

Autorzy ActiBreathe starali się połączyć korzyści, jakie przynosi trening fitness ze wzmocnieniem mięśni oddechowych, czyli przepony i gładkich mięśni międzyżebrowych. Wykorzystanie specjalne sprężyny oporowej pozwala na zwiększenie oporu podczas wydechu, co skutkuje zwiększeniem siły przepony oraz poprawą jakości oddychania. Trenażer mięśni oddechowych jest wykorzystywany od 10 lat. Początkowo był przeznaczony przede wszystkim dla sportowców wyczynowych, natomiast później zaczęto stosować go w leczeniu i rehabilitacji chorób płuc i układu oddechowego. Już po kilkutygodniowym treningu ActiBreathe można dostrzec poprawę sprawności i oddechu oraz wzrost energii.

Jumping fitness

Coraz większą popularność zdobywa trening na trampolinach. Podczas takich zajęć wykorzystywane są małe trampoliny, zazwyczaj wyposażone w uchwyt na ręce, ułatwiający zachowanie równowagi. Na trampolinach wykonuje się zwykle trening cardio, ale ważnym elementem zajęć się ćwiczenia wzmacniające i poprawiające stabilizację. Jumping fitness to trening, który wzmacnia mięśnie, poprawia wydolność organizmu i koncentrację, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i kostno-stawowy, obniża masę ciała i poprawia nastrój. Kluby fitness często podkreślają ostatni efekt, zachęcając do udziału w zajęciach na trampolinach osoby, które chcą się odprężyć i odreagować stres. Jednak jumping fitness powinien być traktowany jako trening, a nie zabawa. Dla uzyskania prawidłowych efektów niezbędne jest utrzymanie prawidłowej postawy podczas wykonywania ćwiczeń. Niewłaściwa technika skakania w połączeniu z długim trwaniem treningu może osłabić mięśnie miednicy. W grupie znajduje się od kilku do kilkudziesięciu osób, tak więc instruktor nie jest w stanie przez cały czas kontrolować, czy każdy uczestnik zajęć dobrze wykonuje ćwiczenia.

Gyrokinesis

To rodzaj treningu wymyślony w latach 70-tych przez tancerza Juliu Horvatha, który połączył elementy pilatesu, jogi, tańca, pływania i tai-chi. W rezultacie opracował plan treningowy, który wzmacnia mięśnie tułowia, poprawia elastyczność kręgosłupa, dotlenia ciało, zwiększa siłę, relaksuje i korzystnie wpływa na metabolizm. Podczas zajęć wykonywane są takie ćwiczenia jak skręty, skłony i rotacje. Ważną rolę odgrywa rytmiczne poruszanie się i specjalny sposób oddychania. Trening składa się z trzech serii. Gyrokinesis jest odpowiedni dla osób w różnym wieku, niezależnie od kondycji. Jednak nie jest najlepszą propozycją dla osób, które starają się schudnąć. W przypadku walki z nadwagą może stanowić jedynie wstęp do właściwego treningu.

Piloxing

To trening, który jest już dobrze znany w USA, gdzie przypadł do gusty wielu gwiazdom Hollywood, między innymi Kirsten Dunst i Hilary Duff. Jego autorką jest Viveca Jansen. Piloxing łączy elementy boksu, tańca i ćwiczeń pilates. To trening interwałowy, który ma wprowadzić organizm na wysokie obroty, aby później możliwe było stopniowe wyciszenie. W rezultacie zwiększa się tempo metabolizm, a tłuszcz jest spalany także po zakończeniu ćwiczeń. Pierwsza część treningu to ciosy bokserskie, których skutkiem jest pobudzenie krążenia krwi i podniesienie temperatury mięśni. Następna część to taniec połączony z łagodnymi ćwiczeniami pilates. Godzinny trening pozwala na spalenie od 500 do 900 kcal. Uzyskane dzięki niemu efekty to spadek wagi, wzmocnienie kręgosłupa, wyrzeźbienie ciała, poprawa kondycji, uelastycznienie mięśni, poprawa gibkości ruchów oraz relaks i odprężenie.

Bosu

Bosu to kolejny rodzaj treningu, który wykorzystuje specjalne urządzenie gimnastyczne. W tym przypadku jest to połączenie stepu i piłki w kształcie półkuli o średnicy 60 cm i wysokości 30 cm. Posiada ona elastyczną górę, która ugina się podczas ruchu oraz sztywną podstawę. Bosu to trening, który przynosi wiele pozytywnych rezultatów. Wzmacnia mięśnie, a jednocześnie zwiększa wytrzymałość, poprawia gibkość i równowagę. Ostatni efekt docenią wielbiciele sportów takich jak narciarstwo, snowboarding albo surfing, ponieważ w tych dyscyplinach umiejętność zachowania równowagi ma szczególne znaczenie. W trakcie ćwiczeń bardzo ważną rolę odgrywa skupienie.

Aqua Jump

Wodny aerobik także nieustannie się rozwija. Jedną z najnowszych propozycji skierowanych do wielbicieli wodnej aktywności jest aqua jump, czyli ćwiczenia na umieszczonych w wodzie trampolinach. Wielbiciele tego treningu zwracają uwagę na to, że stymuluje wytwarzanie endorfin, a tym samym poprawia samopoczucie i ułatwia odchudzanie. 10 minut skakania na trampolinie wodnej pozwala na uzyskanie podobnych rezultatów jak prawie godzinny jogging. Według specjalistów aqua jump to trening, który można wykorzystać w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ pobudza krążenie i zwiększa energię. Co więcej, woda poprawia elastyczność skóry, dlatego może ułatwić walkę z cellulitem, z którym zmaga się wiele kobiet.

Nowe formy treningu wkraczają do polskich klubów fitness stopniowo. Często zatem trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, aż interesujące nas zajęcia pojawią się w grafiku jednego z klubów zlokalizowanych w naszym mieście.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone