Dietetyka i zdrowe odżywianie

Płatki owsiane – czemu warto je jeść?

Płatki owsiane – czemu warto je jeść?

Płatki owsiane to idealny pomysł na śniadanie. Mimo tego, że są one niskokaloryczne, to sprawiają, że szybko czujemy się nasyceni i pełni, więc nie mamy ochoty na większe śniadanie, a tym bardziej na podjadanie między posiłkami. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wiele osób chce korzystać z korzyści, jakie dają nam płatki owsiane i wiele osób nie wie, w jaki zbawienny sposób działają one na organizm człowieka. To pomysł na śniadanie, który zawsze mieści się na szczycie listy tych najzdrowszych. Kiedy ktoś pyta się, co koniecznie powinno się znaleźć w koszyku na zakupy, to odpowiedź jest oczywista- płatki owsiane, a dlaczego tak jest?

  1. Płatki owsiane pomagają schudnąć

Płatki owsiane sprawiają, że łatwiej jest nam się odchudzać. A dlaczego jest to możliwe? Działanie odchudzające te płatki zawdzięczają dużej zawartości beta-glukanu, czyli składnika, który zaliczany jest do grupy błonnika roślinnego rozpuszczalnego w wodzie. Dzięki temu płatki mają możliwość zmniejszenia poziomu hormonu głodu w organizmie, a to sprawia, że w ciągu dnia jemy mniej kalorii. Beta-glukan, kiedy tylko trafia do układu pokarmowego, zaczyna powlekać przewód pokarmowy warstwą lepkiego śluzu, a jest to maź, która jest odporna na działanie enzymów trawiennych. Płatki owsiane to również błonnik nierozpuszczalny, który przyczynia się do sprawnego oczyszczania jelit, a dodatkowo daje uczucie sytości na długo.

  1. Płatki owsiane obniżają ciśnienie krwi

Po płatki owsiane powinny sięgać osoby, które mają kłopoty z nadciśnieniem. Mają one działanie, które przyczynia się do poprawienia funkcjonowania układu krwionośnego, a dokładniej obniżają one ciśnienie krwi. Ich regularne jedzenie może być sposobem na profilaktykę chorób układu krwionośnego, a także działa skuteczne, jak leki przeciw nadciśnieniu.

  1. Płatki owsiane obniżają poziom złego cholesterolu

To działanie płatki owsiane mogą zawdzięczać, ponownie obecności błonnika rozpuszczalnego. Badania wykazały, że w diecie na zdrowie serce wystarczy około 3 gramów błonnika rozpuszczalnego dziennie, a dzięki temu wysoki poziom złego cholesterolu spadnie o ponad dwadzieścia procent.

  1. Płatki owsiane mają działanie przeciwnowotworowe

Jedząc płatki owsiane, możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Dotychczasowe badania wykazują, że mają one szczególne działanie w przypadku profilaktyki nowotworu jelita grubego. Zmniejszają one ryzyko jego rozwoju, a to dzięki temu, że dostarczają do organizmu błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, a także zawierają w sobie przeciwutleniacze.

  1. Płatki owsiane zwiększają wydajność fizyczną

Po płatki owsiane powinni sięgać sportowcy, a także osoby aktywne fizycznie. Nie bez powodu zwierzęta, a zwłaszcza konie dostają przed wyścigami na śniadanie owies. Dzięki owsiance zjedzonej około trzydziestu minut przed treningiem możemy w prosty sposób poprawić metabolizm, a także zwiększyć wytrzymałość.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone