Dietetyka i zdrowe odżywianie

Płatki owsiane – czemu warto je jeść?

Płatki owsiane – czemu warto je jeść?

Płatki owsiane to idealny pomysł na śniadanie. Mimo tego, że są one niskokaloryczne, to sprawiają, że szybko czujemy się nasyceni i pełni, więc nie mamy ochoty na większe śniadanie, a tym bardziej na podjadanie między posiłkami. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wiele osób chce korzystać z korzyści, jakie dają nam płatki owsiane i wiele osób nie wie, w jaki zbawienny sposób działają one na organizm człowieka. To pomysł na śniadanie, który zawsze mieści się na szczycie listy tych najzdrowszych. Kiedy ktoś pyta się, co koniecznie powinno się znaleźć w koszyku na zakupy, to odpowiedź jest oczywista- płatki owsiane, a dlaczego tak jest?

  1. Płatki owsiane pomagają schudnąć

Płatki owsiane sprawiają, że łatwiej jest nam się odchudzać. A dlaczego jest to możliwe? Działanie odchudzające te płatki zawdzięczają dużej zawartości beta-glukanu, czyli składnika, który zaliczany jest do grupy błonnika roślinnego rozpuszczalnego w wodzie. Dzięki temu płatki mają możliwość zmniejszenia poziomu hormonu głodu w organizmie, a to sprawia, że w ciągu dnia jemy mniej kalorii. Beta-glukan, kiedy tylko trafia do układu pokarmowego, zaczyna powlekać przewód pokarmowy warstwą lepkiego śluzu, a jest to maź, która jest odporna na działanie enzymów trawiennych. Płatki owsiane to również błonnik nierozpuszczalny, który przyczynia się do sprawnego oczyszczania jelit, a dodatkowo daje uczucie sytości na długo.

  1. Płatki owsiane obniżają ciśnienie krwi

Po płatki owsiane powinny sięgać osoby, które mają kłopoty z nadciśnieniem. Mają one działanie, które przyczynia się do poprawienia funkcjonowania układu krwionośnego, a dokładniej obniżają one ciśnienie krwi. Ich regularne jedzenie może być sposobem na profilaktykę chorób układu krwionośnego, a także działa skuteczne, jak leki przeciw nadciśnieniu.

  1. Płatki owsiane obniżają poziom złego cholesterolu

To działanie płatki owsiane mogą zawdzięczać, ponownie obecności błonnika rozpuszczalnego. Badania wykazały, że w diecie na zdrowie serce wystarczy około 3 gramów błonnika rozpuszczalnego dziennie, a dzięki temu wysoki poziom złego cholesterolu spadnie o ponad dwadzieścia procent.

  1. Płatki owsiane mają działanie przeciwnowotworowe

Jedząc płatki owsiane, możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Dotychczasowe badania wykazują, że mają one szczególne działanie w przypadku profilaktyki nowotworu jelita grubego. Zmniejszają one ryzyko jego rozwoju, a to dzięki temu, że dostarczają do organizmu błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, a także zawierają w sobie przeciwutleniacze.

  1. Płatki owsiane zwiększają wydajność fizyczną

Po płatki owsiane powinni sięgać sportowcy, a także osoby aktywne fizycznie. Nie bez powodu zwierzęta, a zwłaszcza konie dostają przed wyścigami na śniadanie owies. Dzięki owsiance zjedzonej około trzydziestu minut przed treningiem możemy w prosty sposób poprawić metabolizm, a także zwiększyć wytrzymałość.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Zapotrzebowanie kaloryczne

KlaudiaLuty 24, 2019

Wartości odżywcze jabłka

KlaudiaLuty 24, 2019

Jakie wartości odżywcze mają ziemniaki?

KlaudiaLuty 19, 2019

Jakie wartości odżywcze ma zielony jęczmień?

KlaudiaLuty 19, 2019

Jakie wartości odżywcze ma pizza?

KlaudiaLuty 18, 2019

Jakie wartości odżywcze ma kawa?

KlaudiaLuty 17, 2019

Jakie wartości odżywcze ma barszcz czerwony?

KlaudiaLuty 16, 2019

Długowieczność – tajemnica Japończyków

MonikaLuty 16, 2019

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

KlaudiaLuty 14, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone