Dietetyka i zdrowe odżywianie

Początki odchudzania

Początki odchudzania

Każdego dnia kolejne osoby podejmują decyzję o tym, by rozpocząć walkę z nadmiernymi kilogramami. Nie ulega wątpliwości, iż chęć pracy nad własną sylwetką jest najważniejsza, ale odchudzanie przyniesie dobre efekty tylko wtedy, gdy zostanie właściwie zaplanowane. Na początku należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Pierwsze z nich brzmi: ile chcę schudnąć oraz w jakim czasie pragnę zrealizować ten cel. Oczywiście, niemal każdy odpowiedziałby, że chce pozbyć się nadwagi jak najszybciej. Zbyt powolny spadek wagi w stosunku do oczekiwań może zniechęcić do dalszego odchudzania. Należy zatem stawiać sobie racjonalne cele, a najlepiej przyjąć zasadę małych kroków. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie uda się pozbyć określonej liczby kilogramów, to można będzie spokojnie zastanowić się nad tym, czy powodem jest niewłaściwa dieta, czy postawienie przed sobą nierealnego celu. Optymalny ubytek wagi w ciągu tygodnia powinien wynosić nie więcej niż 0,5- 1 kilograma. Kolejne ważne pytanie dotyczy stanu zdrowia. Nie każdy może pozwolić sobie na stosowanie dowolnej diety. Dotyczy to w szczególności osób starszych, dzieci i młodzieży oraz ludzi cierpiących na choroby przewlekłe, którzy muszą wybrać dietę dostosowaną do swojego wieku lub stanu zdrowia. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby bardzo otyłe, którym zaleca się odchudzanie pod okiem dietetyka.

Jaką dietę wybrać?

Wybór odpowiedniej diety często sprawia duże trudności. Dieta kopenhaska, proteinowa, Atkinsa, norweska oraz dieta 1200 kalorii to tylko kilka z wielu dostępnych sposobów odchudzania. Niestety, nie ma jednej diety, która byłaby najlepsza dla wszystkich. Poszukując właściwego dla siebie rozwiązania trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze, należy unikać bardzo restrykcyjnych diet, ponieważ stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a także sprzyjają efektowi jojo. Głodówka nie jest dobrym sposobem na pokonanie nadwagi, ponieważ zanim rozpocznie się spalanie właściwej tkanki tłuszczowej, w organizmie zajdą już niekorzystne zamiany, spowodowane brakiem ważnych składników odżywczych. Niestety, trzeba również pogodzić się z faktem, że diety cud nie istnieją. Nie da się zrzucić nadmiernych kilogramów bez wyrzeczeń w kwestii żywieniowej oraz bez odpowiedniej aktywności fizycznej. Nie można także traktować jako diety redukcyjnej diet jednoskładnikowych. Monodiety to wyłącznie sposób na oczyszczenie organizmu, a w przypadku chęci redukcji wagi można je traktować jedynie jako krótki wstęp do właściwej diety. Czytając o poszczególnych dietach należy także poświęcić uwagę przeciwwskazaniom zdrowotnym. Na dietę Dukana nie powinny decydować się osoby cierpiące na choroby nerek lub wątroby, natomiast diety kopenhaskiej nie poleca się ludziom, którzy mają chory żołądek  lub nadciśnienie tętnicze. Także w przypadku innych diet trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

Pułapki dietetyczne

Jedną z przyczyn braku skuteczności diety redukcyjnej są pułapki dietetyczne. Wśród nich należy wymienić produkty typu light. Wiele osób wierzy, że są to doskonałe zamienniki produktów, których nie można spożywać podczas odchudzania. Żywność light zawiera mniej tłuszczu i cukru, jednak nie oznacza to, że jest zdrowa i stanowi dobrą propozycję dla osób odchudzających się. Biały cukier zastępowany jest sztucznymi składnikami, szkodliwymi dla zdrowia albo niemniej kalorycznym syropem glukozowo- fruktozowym bądź cukrem brązowym. Zawartość tłuszczu natomiast często jest tylko trochę mniejsza niż w normalnych produktach. W tym miejscu warto poświęcić więcej uwagi brązowemu cukrowi. Cukier trzcinowy jest droższy od buraczanego, ale w rzeczywistości jedyna różnica między nimi jest taka, że powstają z dwóch różnych roślin. Zarówno w przypadku pierwszej, jak i drugiej z tych roślin uzyskuje się sacharozę, która przyczynia się do otyłości niezależnie od tego, czy ma kolor biały, czy brązowy. Potwierdzeniem tego faktu jest kaloryczność obu rodzaju cukrów. 100 gram cukru białego ma 396 kalorii, natomiast brązowego 373. Ostrożność należy zachować także w przypadku oliwy z oliwek. Oliwa, pomimo swoich właściwości prozdrowotnych, jest wysokokalorycznym produktem tłuszczowym. W jednej łyżce stołowej oliwy z oliwek znajduje się 80 kalorii.

Suplementacja

Osoby przechodzące na dietę redukcyjną powinny także zwrócić uwagę na suplementy diety. Wprawdzie można pozbyć się nadmiernych kilogramów bez nich, jednak odpowiednia suplementacja ułatwia wytrwanie na diecie. Bardzo dobre efekty można uzyskać na przykład dzięki stosowaniu suplementów ograniczających łaknienie. Dokuczliwy głód to jedna z głównych przyczyn rezygnacji z diety redukcyjnej. Kontrolery apetytu to produkty, które oszukują mózg, wysyłając do niego sygnał o sytości nawet w przypadku spożycia bardzo małej ilości pożywienia. Zawierają takie składniki jak wyciągi roślinne, błonnik pokarmowy oraz kwas hydroksycytranowy. Wśród suplementów diety wspomagających odchudzanie znajdują się również spalacze tłuszczu. Jak sama nazwa wskazuje, ich celem jest zwiększenie tempa spalania tłuszczu. Tego typu produkty zawierają różne składniki, między innymi l-karnitynę, kofeinę, taurynę, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, wyciąg z zielonej herbaty albo pieprz cayenne.

Aktywność fizyczna

Skuteczne odchudzanie wymaga połączenia odpowiedniej diety z aktywnością fizyczną. Bez ruchu nie da się osiągnąć naprawdę satysfakcjonujących rezultatów. Rodzaj aktywności powinien być dostosowany do zainteresowań, kondycji fizycznej, trybu życia oraz stanu zdrowia. Ważne jest to, aby zachować regularność treningów. Najlepiej ćwiczyć od 3 do 5 razy w tygodniu przez 45 minut, gdyż dopiero po około 30 minutach organizm rozpoczyna spalanie tkanki tłuszczowej. Wśród polecanych sportów można wymienić fitness, pływanie, jazdę na rowerze, bieganie oraz ćwiczenia na siłowni.

Stosowanie się do przedstawionych powyżej zasad z pewnością sprawi, że osiągnięcie postawionych przed sobą celów będzie łatwiejsze, a odchudzanie nie stanie się przyczyną żadnych problemów zdrowotnych.

3 komentarze

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone