Trening

Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną, pomimo nadmiaru obowiązków?

Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną, pomimo nadmiaru obowiązków?

Praca zawodowa, domowe obowiązki, spotkania z przyjaciółmi… Codzienne zajęcia pochłaniają wiele czasu, dlatego w napiętym harmonogramie ciężko znaleźć miejsce na regularne treningi. Czy nadmiar obowiązków musi być przyczyną rezygnacji z aktywnego trybu życia? Przed podjęciem pochopnej decyzji warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dla zapracowanych.

Aktywnie z rodziną i przyjaciółmi

Czas spędzony z partnerem, rodziną i przyjaciółmi jest bezcenny. Można jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób wykorzystuje się wspólne chwile. Siedzenie razem przed ekranem telewizora nie sprzyja budowaniu relacji, a w przypadku wielu filmów nie jest także czynnością rozwijającą. Rodzice powinni uświadomić sobie, że w ten sposób uczą swoje dzieci, że siedzenie na kanapie z pilotem w ręku to dobry wypoczynek. Lepszym rozwiązaniem jest wspólne wyjście na basen, wycieczka rowerowa albo długi spacer. Z przyjaciółmi zamiast do baru na piwo można wybrać się na przykład na jogging albo zajęcia fitness. Partnerzy, którzy do tej pory wychodzili razem głównie do kina albo do kawiarni, powinni zastanowić się nad kursem tańca, który pomaga zachować szczupłą sylwetkę i poprawia samopoczucie, a jednocześnie umożliwia nabycie cennych umiejętności. Zimą miejscami sprzyjającymi wspólnej aktywności są także lodowiska i stoki narciarskie.

Ćwiczenia przed telewizorem

Telewizor wcale nie musi być wrogiem aktywności fizycznej. Można bowiem połączyć obie czynności, czyli ćwiczyć podczas oglądania telewizji. Oczywiście, nie każdy rodzaj treningu będzie tutaj odpowiedni, ponieważ niektóre ćwiczenia wymagają ogromnej koncentracji. Możliwe jest jednak oglądanie telewizora na przykład podczas jazdy na rowerku stacjonarnym, zabawy z hula hop albo wykonywania takich ćwiczeń jak przysiady, skręty tułowia czy wykroki.

Mniej komputera

Drugim urządzeniem, które zabiera wiele cennego czasu, jest komputer. Zdarza się, że osoby skarżące się na brak czasu spędzają po kilka godzin na serwisach społecznościowych, oglądaniu filmików i rozmaitych stron internetowych. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak długo siedzą codziennie przed ekranem komputera. Można to sprawdzić, zapisując sobie godzinę rozpoczęcia i zakończenia surfowania po sieci. Czas ten z pewnością można wykorzystać w bardziej pożyteczny sposób i to bez wychodzenia z domu.

Z samochodu lub autobusu na rower

Samochód uznawany jest za najwygodniejszy środek transportu. Ci, którzy nie mają prawa jazdy lub własnego pojazdu, zazwyczaj korzystają z komunikacji miejskiej. Warto pamiętać, że jest jeszcze jedno rozwiązanie, czyli rower. To nie tylko bardzo ekologiczny środek transportu, lecz także sprzymierzeniec zdrowia i szczupłej sylwetki. Dzięki niemu codzienną podróż do pracy czy sklepu można połączyć z treningiem. Wymiana pojazdu silnikowego na rower to propozycja, nad którą powinni zastanowić się przede wszystkim ludzie mieszkający i pracujący w centrach miast. Jeżeli w okolicy jest dużo ścieżek rowerowych, to może się okazać, że czas dotarcia do pracy tym środkiem transportu jest krótszy niż podróż samochodem w godzinach szczytu.

Wybór właściwej pory i rodzaju treningu

Specjaliści nie są zgodni co do tego, kiedy jest najlepszy czas na trening, ale wszyscy zgodzą się z tym, że każda pora jest lepsza niż rezygnacja ze sportu. Można trenować zaraz po powrocie z pracy, późnym wieczorem, a nawet rano, jeszcze przed śniadaniem, zabezpieczając się przed katabolizmem mięśniowym za pomocą suplementów aminokwasowych. Jeżeli na aktywność fizyczną można przeznaczyć niewiele czasu, to należy wybrać taki rodzaj treningu, który trwa krótko, ale umożliwia uzyskanie dobrych rezultatów. Dobrym rozwiązaniem będzie trening obwodowy albo intensywny trening interwałowy HIIT. Wymagają one mniej czasu niż inne formy aktywności, na przykład trening aerobowy.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na to, żeby znaleźć czas na aktywność fizyczną, pomimo wielu codziennych obowiązków. Czasami wystarczy tylko trochę zmodyfikować swoje nawyki, aby móc prowadzić aktywny, zdrowy tryb życia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone