Suplementy i odżywki

DNP – spalacz czy trucizna?

DNP – spalacz czy trucizna?

Otyłość czy nadwaga spowodowane tak banalnymi kwestiami jak nieprawidłowe odżywianie czy niska aktywność fizyczną potrafi popchnąć do stosowania niebezpiecznych substancji. Pisaliśmy o tym już tutaj spalacz tłuszczu T-5, jednak dzisiejsza substancja to prawdziwe niebezpieczeństwo niosące za sobą ofiary!

DNP co to jest?

DNP – Dinitrophenol jest to środek do impregnowania drewna, to zapalnik do dynamitu, jak również i trucizna roślinna. Niezwykle niebezpieczny i wydawałoby się zupełnie nie związany z zażywaniem go przez ludzi. A jednak! Kilkanaście lat temu, związek ten zaczął być wykorzystywany przez chemików, jako środek na odchudzanie, traktowany jako skuteczna forma walki z nadprogramowymi kilogramami.

Dziś jest on wycofany z obiegu, przede wszystkim ze względu na to, że wykazuje właściwości rakotwórcze. Są jednak nadal takie osoby, które mimo sugerowanych skutków ubocznych, nadal po taki związek sięgają i marzenia o pięknej sylwetce bez większych wyrzeczeń stawiają ponad swoje zdrowie, dobre samopoczucie, a nawet i życie.

Działanie DNP

Jak działa ten związek na organizm człowieka? Co powoduje? Związek ten działa i ma wpływ na komórki, na błonę mitochondriom. Aby móc spalić tkankę tłuszczową potrzebny jest niebywale złożony proces, który uzależniony jest bardzo wielu czynników. Ale zacznijmy od początku. Aby żyć potrzebujemy ATP, w której to zmagazynowana jest energia. Im nasz metabolizm szybszy, tym więcej tej energii jest nam potrzebne. Dostarczając do organizmu wszelkie makroskładniki, są one zamieniane w ATP. Zażywając DNP ten proces psujemy, a więc zamiast makroskładników zamienianych w ATP, zamieniają się one na ciepło. ATP się zmniejsza, a więc organizm będzie chciał  to uzupełnić i w ten sposób komórki będą rekompensować niedobór z tłuszczy i węglowodanów, spalając je.

Dawkowanie DNP

Choć na rynku nie jest ten związek legalny i nie można bez problemu kupić go w aptece, to jednak wiele osób decyduje się go kupić w nielegalnym źródle i zażywać, by móc zgubić zbędne kilogramy. Oczywiście, jeśli jesteśmy świadomi skutków ubocznych i bierzemy ten związek na własne ryzyko, musimy mieć świadomość, że nie jest to dla każdego, a dokładniej nie dla każdego jest taka sama ilość. Jeśli w niewłaściwy sposób przyjmiemy DNP w zwiększonej ilości, może to skończyć się nawet śmiercią.

Możemy przyjmować DNP w formie czystej krystalicznej – 100% sucha i w formie proszku.

Zażywając DNP warto pamiętać także o odpowiedniej diecie i zażywaniu stosowanych składników. Nie zmieniamy ilości kalorii, ale podział procentowy odpowiednich elementów w diecie.

DNP gdzie kupić?

Choć spalacze tłuszczu z DNP są zabronione to w sieci pojawia się mnóstwo ogłoszeń o treści: „sprzedam DNP”, „tabletki DNP” czy „DNP w proszku”. Często mają one charakter informacyjny (wg opisu oferty), jednak po kontakcie mailowym okazuje się, że ów sprzedawca informuje nas gdzie można kupić DNP.

Efekty uboczne DNP

U wielu osób pojawia się ciągłe uczucie gorąca, człowiek się poci, a temperatura może wynieść nawet do 38 stopni Celsjusza. Jeśli stosujemy ten związek latem, trzeba pamiętać o jeszcze większej ilości przyjmowanej wody. Klasycznie 4 -5 litrów, w zależności od warunków pogodowych i dawkowania DNP do 10 litrów.

U większości osób pojawia się totalna niemoc, brak sił i energii. Człowiek nie jest w stanie praktycznie nic zrobić. Samo jedzenie stanowi także nie lada wyzwanie. Zazwyczaj po około 36 godzinach od ostatniej dawki, wszystko wraca do normy.

DNP powoduje bezsenność. Jest to związane ze zwiększoną gorączką i nieprzyjemnym uczuciem ciągłego pocenia się. Mimo zmęczenia, człowiek nie jest w stanie przejść spokojnie w stan wyciszenia.

Co jeszcze? Pojawia się płytki i przyspieszony oddech, u wielu osób występuje odwodnienie, jeśli nastąpi przegrzanie organizmu wywołane przede wszystkim zbyt małą ilością spożytej wody. Dodatkowo człowiek traci elektrolity, mogą pojawić się bóle głowy, mdłości, bóle gardła i uczucie suchości oraz alergia powodująca swędzącą wysypkę. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaburzeń pracy nerek i wątroby, do utraty przytomności, a nawet i śmierci. W 2013 roku pojawiła się wstrząsająca wiadomość o śmierci 20-letniej Martyny Sz. z Warszawy za sprawą DNP.

Dnitrofenol zażywa się na własne ryzyko i trzeba być tego świadomym, my kategorycznie odradzamy używać tego środka! Często na forach kulturystycznych przewijają się tematy ile można schudnąć po DNP lub informację kto brał DNP i choć w kulturystyce jest to najbardziej znany środek, bo działa najmocniej i najszybciej, to mimo wszystko warto zadać sobie pytanie – czy warto ryzykować przez niego swoje zdrowie, a nawet i życie?

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Kazeina – kiedy warto stosować – jakie ma działanie?

MonikaMaj 26, 2019

Pompa mięśniowa — jak ją osiągnąć?

Spalacze.plMaj 24, 2019

Suplementy diety wspierające układ kostno-stawowy

KlaudiaMaj 22, 2019

5 zalet cytruliny, które wykorzystasz w treningu siłowym

Spalacze.plMaj 11, 2019

Cała prawda o białku wołowym

KlaudiaMaj 8, 2019

Co można przygotować z odżywki białkowej?

Spalacze.plKwiecień 7, 2019

Suplementy diety termogeniczne

KlaudiaLuty 23, 2019

Suplementy diety modelujące nogi

KlaudiaLuty 23, 2019

Jakie są rodzaje spalaczy tłuszczu?

MonikaLuty 22, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone