Dietetyka i zdrowe odżywianie

Otyłość w Europie i metody walki z nadwagą w krajach europejskich

Otyłość w Europie i metody walki z nadwagą w krajach europejskich

W ciągu ostatnich trzydziestu lat nastąpił niemal dwukrotny wzrost liczby otyłych Europejczyków. Chociaż problem ten dotyczy wszystkich krajów, to można zauważyć pewne różnice pomiędzy odsetkiem osób otyłych w poszczególnych państwach. Rozbieżności te wynikają z nawyków żywieniowych i trybu życia, jakie prowadzą mieszkańcy europejskich krajów.

Czechy i tradycyjna kuchnia

knedlíky

Krajem, który ma najwyższy odsetek otyłych obywateli są Czechy, w którym problem ten dotyczy ponad 28% społeczeństwa powyżej 20 roku życia. W Czechach przeważają otyłe kobiety, jednak to właśnie one wykazują większą chęć redukcji wagi. Chociaż winą za nadwagę zazwyczaj obarcza się fast foody, to w Czechach odpowiedzialność spoczywa na tradycyjnej kuchni. Czeski obiad składa się z tłustego mięsa w sosie i knedlików, a obowiązkowym dodatkiem do niego jest deser, który zawiera dużo cukru i masła. Co więcej, Czesi jedzą dużo przekąsek takich jak smażony ser, frytki albo smażone krążki cebuli. To wszystko nierzadko przepijane jest piwem. Tymczasem siłownie, kluby fitness i inne obiekty sportowe z trudem zdobywają klientów, zainteresowanych aktywnością i pracą nad własną sylwetką, a ulubiony sposobem spędzania urlopu jest wylegiwanie się na plaży. W takiej sytuacji nie można dziwić się, że w Czechach nieustannie wzrasta liczba osób otyłych. Czesi starają się walczyć z nadwagą na różne sposoby, ale nie wszystkie metody są godne naśladowania. Można tu legalnie nabyć tabletki na odchudzanie, których sprzedaż została zakazana w większości krajów europejskich. Zawierają one substancje, które wykazują działanie anorektyczce albo oddziałujące na układ nerwowy w podobny sposób jak amfetamina. Niestety, wielu Europejczyków sprowadza z Czech tabletki odchudzające, które są niedostępne w ich krajach, na przykład Adipex Retard. Skutkiem ubocznym stosowania tego produktu mogą być między innymi choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia psychiczne i zagrażający życiu wzrost ciśnienia płucnego.

Wielka Brytania i fast foody

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Wielka Brytania, w której odsetek osób otyłych wynosi niemal 25%. W tym przypadku problem wynika ze spożywania dużych ilości śmieciowego jedzenia. Brytyjczycy chętnie jedzą fast foody, często sięgają po mrożonki i gotowe dania z super marketów, a rzadko starają się urozmaicić swoją dietę. Wielu mieszkańców tego kraju wierzy producentom gotowej żywności, którzy w reklamach przekonują, że ich posiłki wcale nie są szkodliwe dla zdrowia. Podobnie jak w Czechach, nie bez znaczenia jest mała aktywność fizyczna Brytyjczyków. Brytyjscy specjaliści nieustannie poszukują nowych metod walki z nadwagą i otyłością. Niedawno popularność zdobyła dieta Dieta 5:2 dr Mosleya, które polega na jedzeniu bez ograniczeń przez pięć dni i ograniczaniu się do 500 (kobiety) lub 600 (mężczyźni) kalorii dziennie przez resztę tygodnia. Taki sposób odżywiania ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, zdaniem których nie jest do dieta dobra dla zdrowia.

Szwajcaria – kraj z najniższym odsetkiem otyłych obywateli

Państwem, które może pochwalić się najniższym odsetkiem obywateli otyłych jest Szwajcaria. Nie oznacza to jednak, że w tym kraju brakuje barów oferujących szybkie posiłki. W każdym szwajcarskim mieście można odnaleźć nie tylko popularnego McDonalda czy KFC, lecz także lokale, które serwują szybkie przekąski, wywodzące się z różnych stron świata. Różnica polega na tym że Szwajcarzy korzystają z oferty takich barów z umiarem, podobnie jak ze specjałów swojej kuchni, w której nie brakuje tłustych produktów, zwłaszcza żółtych serów. Istotne znaczenie ma fakt, że w Szwajcarii kładzie się duży nacisk na aktywność fizyczną, tak więcej tryb życia mieszkańców tego kraju sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Warto wspomnieć także o potrawie, która zajmuje ważne miejsce w dietetycznym menu Szwajcarów. To musli, w skład którego wchodzi owies, owoce i orzechy. Taka potrawa daje długotrwałe uczucie sytości i usprawnia trawienie.

Sytuacja w Polsce

W Polsce odsetek osób otyłych wynosi około 23,2%, tak więc jest trochę wyższy niż średnia dla Europy. Przyczyny otyłości w naszym kraju są złożone. Z jednej strony w tradycyjnej polskiej kuchni znajduje się wiele tuczących potraw, a z drugiej coraz większą popularność zyskują fast foody. Wielu Polaków jest mało aktywnych fizycznie. Wprawdzie znaczna część osób borykających się z problemem nadwagi podejmuje próbę walki z nadmiernymi kilogramami, ale nie wszyscy osiągają sukces. Wśród odchudzających się przeważają osoby w wieku od 35 do 44 lat. W przypadku osób młodych, pomiędzy 18 a 24 rokiem życia, problem stanowi fakt, że znaczna część z nich wybiera diety bardzo rygorystyczne. Polacy nie są skłonni do korzystania z porad dietetycznych. Do specjalistów zgłasza się wyłącznie jedna na dziesięć osób zainteresowanych odchudzaniem.

Otyłość jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych, dlatego należy z nią walczyć bez względu na to, czy dotyczy większej, czy mniejszej części społeczeństwa. Przyczyny nadwagi i otyłości są różne, podobnie jak metody odchudzania. Warto znać wszystkie czynniki, wpływające na wzrost wagi oraz różne sposoby redukcji wagi, aby wiedzieć, jak unikać przybierania na wadze i jakie metody odchudzania stosować, aby uzyskać pożądany efekt bez szkody dla zdrowia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone