Odchudzanie

Co zawierają spalacze tłuszczu?

Co zawierają spalacze tłuszczu?

Nie ulega wątpliwości, że w odchudzaniu najważniejszą rolę odgrywa właściwa dieta. Jednak w walce z nadwagą liczy się także aktywność fizyczna oraz suplementacja, która stanowi uzupełnienie stosowanej diety. Wśród suplementów wspomagających odchudzanie znajdują się spalacze tłuszczu, czyli preparaty zawierające substancje przyśpieszające redukcję tkanki tłuszczowej. Takie suplementy mogą zawierać różne składniki.

Suplementy ze sprzężonym kwasem linolowym

Na liście najczęściej wykorzystywanych składników znajduje się sprzężony kwas linolowy, czyli CLA. To izomer kwasy linolowego o dwóch sprężonych wiązaniach podwójnych. Jako pierwsi CLA wyizolowali naukowcy z uniwersytetu Wisconsin w Madison. Naturalnie sprzężony kwas linolowy występuje w mleku i przetworach mlecznych, zwłaszcza wysokotłuszczowych, a także w mięsie zwierząt zaliczanych do grupy przeżuwaczy. CLA wspomaga transport cząsteczek lipidowych do mitochondriów, w których przebiegają procesy prowadzące do ograniczenia ilości wolnych kwasów tłuszczowych oraz ich zawartości w komórkach lipidowych. Sprzężony kwas linolowy zwiększa ilość tłuszczu przekształcanego w energię, a jednocześnie ogranicza odkładanie się tłuszczu w organizmie. Korzystne działanie CLA nie ogranicza się do wspomagania redukcji tkani tłuszczowej. Sprzężony kwas linolowy ma pozytywny wpływ na odporność, a także na układ krwionośny i nerwowy. Rozrzedza krew oraz hamuje rozpad tkanki mięśniowej. Ta ostatnia cecha sprawia, że CLA stanowi dobrą propozycję dla osób, które dążą do redukcji tkanki tłuszczowej, ale bez szkody dla mięśni.

L-karnityna

Kolejna grupa suplementów wspomagających odchudzanie do preparaty zawierające l-karnitynę. Jako pierwsi wyizolowali ją w 1995 roku Gulewitsch i Krimberg, jednak jako suplement zaczęła być wykorzystywana znacznie później, ponieważ nie od razu poznano jej wyjątkowe właściwości. L-karnityna wspomaga eliminację nadmiaru wolnych kwasów tłuszczowych, któremu sprzyja między innymi spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów. Pełni funkcję transportera, przenosząc je do miejsca spalania. Jednocześnie pobudza uwalnianie tych kwasów z komórek tłuszczowych. l-karnityna to substancja występująca naturalnie w ludzkim organizmie w ilości około 20-25 g. Wytworzenie jej jest możliwe dzięki takim prekursorom jak witaminy B3, B6 i C, żelazo, lizyna, metionia i kofaktory. Jeżeli poziom któregoś z nich jest zbyt niski, to zdolność wytworzenia l-karnityny obniża się. L-karnityna występuje w czerwonym mięsie, drobiu, rybach i mleku, a niewielkiej ilości także w produktach roślinnych. Podobnie jak w przypadku CLA, działanie tej substancji nie ogranicza się do wpływu na tempo odchudzania. L-karnityna pobudza odbudowę kośćca, działa antyoksydacyjnie, usprawnia regenerację potreningową i poprawia wytrzymałość podczas treningów. Suplementy zawierające l-karnitynę są zatem bardzo dobrą propozycją przede wszystkim dla osób intensywnie trenujących.

Suplementy z kofeiną

Częstym składnikiem spalaczy tłuszczu jest także kofeina. To alkaloid występujący naturalnie w ziarnach kawy, owocach guarany i ziarnach kakaowca. Kofeina przyśpiesza metabolizm, ponieważ aktywuje proces lipolizy, w którym kwasy tłuszczowe uwalniane są do krwiobiegu. Jednocześnie kofeina pobudza korę mózgową i stymuluje produkcję dopaminy, czego efektem jest redukcja zmęczenia psychicznego i fizycznego oraz zwiększenia uczucia przyjemności. Suplementy z kofeiną można polecić między innymi osobom zapracowanym i prowadzącym aktywny tryb życia. Takie preparaty mogą podwyższać ciśnienie, szczególnie jeżeli są przyjmowane w dużych dawkach albo w połączeniu z piciem kawy. Z tego powodu suplementów z kofeiną nie zaleca się osobom, które mają problem z nadciśnieniem.

Spalacze tłuszczu z zieloną herbatą

Innym popularnym składnikiem spalaczy tłuszczu jest johimbina. Wyciąg z kory zachodnioafrykańskiego drzewa zawiera związek chemiczny, który podobnie jak kofeina zwiększa ilość tłuszczu uwalnianego z komórek tłuszczowych. Jeżeli johimbina jest zażywana przed treningiem, to wzrost ten może być ponad dwukrotny. Suplementy zawierające tę substancję nie mogą być przyjmowane przez każdego. Na liście przeciwwskazań znajdują się między innymi schorzenia wątroby i nerek oraz zaburzenia lękowe.

Lista składników znajdujących się w spalaczach tłuszczu jest znacznie dłuższa. Poszczególne substancje różnią się między sobą pod względem sposobu oddziaływania na tkankę tłuszczową, a także na cały organizm. Ważne jest to, aby wybrać suplement jak najlepiej dostosowany do swoich potrzeb i stanu zdrowia.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone