Suplementacja

Witamina H – jakie jest jej działanie, czym jest i dlaczego warto suplementować

Witamina H – jakie jest jej działanie, czym jest i dlaczego warto suplementować

Witamina H jest również nazywana biotyną. Bardzo często sięgają po nią kobiety, a suplementy diety z witaminą H nie stracą na popularności. Na rynku możemy ją znaleźć w dwóch formach, w kapsułkach lub w tabletkach. Jest to witamina, która łatwo rozpuszcza się w wodzie, więc warto popijać ją woda, by lepiej przyswajała się do organizmu.

Suplementy diety z witaminą H są najczęściej wybierane przez kobiety. Od lat są one popularnymi preparatami na rynku, które mają silne działanie na pracę całego organizmu. Jakie są objawy niedoboru witaminy H, gdzie ją znaleźć i jakie ma ona działanie?

Źródła witaminy H

Witamina H jest jednym ze składników, który koniecznie powinien znaleźć się w organizmie człowieka. Nie jest on w stanie samodzielnie jej wytworzyć, więc naszym zadaniem jest jej dostarczenie do organizmu wraz z pokarmem lub z pomocą suplementów diety. Wiele osób wybierze najprostszy sposób na uzupełnienie niedoborów witaminy H, czyli przyjmowanie suplementów diety. Warto jednak pamiętać, że jest to składnik odżywczy, który w dużych ilościach znajduje się w pożywieniu, więc przy dobrze zbilansowanej diecie możemy w łatwy sposób uniknąć niedoborów witaminy H. A gdzie jej najlepiej szukać?

 • Banany,
 • Jajka,
 • Otręby,
 • Płatki owsiane,
 • Grzyby,
 • Nerki,
 • Mleko,
 • Nasiona słonecznika,
 • Nasiona roślin strączkowych,
 • Groch,
 • Wieprzowina,
 • Mąka.

Niedobory witaminy H

Jest wiele objawów, które mogą wskazywać na niedobór witaminy H. Jest ona składnikiem, który ma wpływ na pracę niemal wszystkich układów w organizmie człowieka. Przy jej niedoborze może zwiększyć się u nas uczucie zmęczenia i znużenia, a to przez zaburzenia pracy układu nerwowego. U osób, które mają za niskie stężenie witaminy H w organizmie może pojawić się zmniejszone łaknienie, a to prowadzić może do spadku masy ciała.

Witamina H ma ogromny wpływ na skórę, więc przy jej niedoborze jej kondycja może się pogorszyć. Na skórze pojawić się mogą różnego rodzaju zmiany takie jak rumień i inne. To jednak nie wszystko, witamina H odpowiada również ze zdrowie włosów i paznokci. Tak więc przy jej niedoborze włosy mogą zacząć wypadać w nadmiernych ilościach, a paznokcie mogą się stać łamliwe i kruche.

Witamina H jest ważna dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Dba ona o mięśnie, a przy jej niedoborze pojawić się mogą ich silne bóle. Dodatkowo objawem mogą być nudności i wymioty.

Przy długotrwałym niedoborze tego składnika odżywczego zwiększa się ryzyko niedokrwistości, także rozwoju zapalenia spojówek. Ten stan przyczynia się również do wzrostu poziomu cholesterolu w krwi, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone