Suplementacja

Witamina H – jakie jest jej działanie, czym jest i dlaczego warto suplementować

Witamina H – jakie jest jej działanie, czym jest i dlaczego warto suplementować

Witamina H jest również nazywana biotyną. Bardzo często sięgają po nią kobiety, a suplementy diety z witaminą H nie stracą na popularności. Na rynku możemy ją znaleźć w dwóch formach, w kapsułkach lub w tabletkach. Jest to witamina, która łatwo rozpuszcza się w wodzie, więc warto popijać ją woda, by lepiej przyswajała się do organizmu.

Suplementy diety z witaminą H są najczęściej wybierane przez kobiety. Od lat są one popularnymi preparatami na rynku, które mają silne działanie na pracę całego organizmu. Jakie są objawy niedoboru witaminy H, gdzie ją znaleźć i jakie ma ona działanie?

Źródła witaminy H

Witamina H jest jednym ze składników, który koniecznie powinien znaleźć się w organizmie człowieka. Nie jest on w stanie samodzielnie jej wytworzyć, więc naszym zadaniem jest jej dostarczenie do organizmu wraz z pokarmem lub z pomocą suplementów diety. Wiele osób wybierze najprostszy sposób na uzupełnienie niedoborów witaminy H, czyli przyjmowanie suplementów diety. Warto jednak pamiętać, że jest to składnik odżywczy, który w dużych ilościach znajduje się w pożywieniu, więc przy dobrze zbilansowanej diecie możemy w łatwy sposób uniknąć niedoborów witaminy H. A gdzie jej najlepiej szukać?

 • Banany,
 • Jajka,
 • Otręby,
 • Płatki owsiane,
 • Grzyby,
 • Nerki,
 • Mleko,
 • Nasiona słonecznika,
 • Nasiona roślin strączkowych,
 • Groch,
 • Wieprzowina,
 • Mąka.

Niedobory witaminy H

Jest wiele objawów, które mogą wskazywać na niedobór witaminy H. Jest ona składnikiem, który ma wpływ na pracę niemal wszystkich układów w organizmie człowieka. Przy jej niedoborze może zwiększyć się u nas uczucie zmęczenia i znużenia, a to przez zaburzenia pracy układu nerwowego. U osób, które mają za niskie stężenie witaminy H w organizmie może pojawić się zmniejszone łaknienie, a to prowadzić może do spadku masy ciała.

Witamina H ma ogromny wpływ na skórę, więc przy jej niedoborze jej kondycja może się pogorszyć. Na skórze pojawić się mogą różnego rodzaju zmiany takie jak rumień i inne. To jednak nie wszystko, witamina H odpowiada również ze zdrowie włosów i paznokci. Tak więc przy jej niedoborze włosy mogą zacząć wypadać w nadmiernych ilościach, a paznokcie mogą się stać łamliwe i kruche.

Witamina H jest ważna dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Dba ona o mięśnie, a przy jej niedoborze pojawić się mogą ich silne bóle. Dodatkowo objawem mogą być nudności i wymioty.

Przy długotrwałym niedoborze tego składnika odżywczego zwiększa się ryzyko niedokrwistości, także rozwoju zapalenia spojówek. Ten stan przyczynia się również do wzrostu poziomu cholesterolu w krwi, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Suplementacja

More in Suplementacja

ZMA – na poprawę snu i jakość ćwiczeń

KlaudiaMaj 18, 2019

MSM – na problemy ze stawami

KlaudiaMaj 15, 2019

Jakie skuteczne boostery testosteronu wybrać?

KlaudiaMaj 14, 2019

Jak dawkować BCAA i EAA

KlaudiaMaj 12, 2019

Jabłczan kreatyny – poznaj jego działanie

KlaudiaMaj 11, 2019

Pompa mięśniowa — jak ją osiągnąć?

Spalacze.plKwiecień 24, 2019

5 zalet cytruliny, które wykorzystasz w treningu siłowym

Spalacze.plKwiecień 11, 2019

Rodzaje spalaczy tłuszczu

KlaudiaLuty 22, 2019

Suplementy prozdrowotne – jakie mają działanie?

KlaudiaStyczeń 29, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone