Kreatyna to suplement diety, który jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i przebadanych preparatów dla sportowców. Jedną z form, która jest najczęściej wybierana, jest jabłczan kreatyny, zwany również pod skrótem TCM. Jest to suplement diety, który stanowi połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. Ta forma kreatyny ma wyróżniać się na tle innych lepszą przyswajalnością, niż tą klasyczną, która jest charakterystyczna dla monohydratu. Czas dowiedzieć się więcej na temat tej formy kreatyny. Dziś poznamy jej działanie, dawkowanie i skutki uboczne.
Czym jest jabłczan kreatyny?
Uznaje się, że stosowanie tej formy kreatyny może nie doprowadzić do tak spektakularnych efektów sportowych, ale jej spożywanie sprawie, że nabyta masa mięśniowa, jest lepszej jakości. Określa się, że forma ta będzie dawała lepsze i szybsze efekty przy budowie masy mięśniowej. A dodatkowo jest to forma, która łatwiej przyswaja się do organizmu, a wynika to z jej wysokiej rozpuszczalności w wodzie. Na temat jabłczanu kreatyny wykonano wiele badań, a najnowsze wyniki wykazują, że to właśnie on najszybciej przyswaja się do organizmu, a dzięki temu staje się najlepiej stymulującą formą kreatyny na rynku. To właśnie ona umożliwia przeprowadzenie treningów na wyższych obrotach i zwiększenie efektów treningowych. To wyróżnia ją na tle innych związków keratynowych.
Jak stosować jabłczan kreatyny?
To, w jakich dawkach i w jaki sposób przyjmować kreatynę zależne jest od tego, po jaką formę suplementu diety sięgamy. Znaczenie ma również rodzaj treningu, jaki prowadzimy oraz nasza masa ciała. Zazwyczaj przyjmuje się te same dawki. W przypadku suplementacji cyklicznej zalecana dawka to około 5-10g na dobę. Dawki te zaleca się dzielić na trzy porcje w ciągu dnia. Długość cyklicznej suplementacji to zazwyczaj 4-12 tygodni. Jeżeli stosujemy suplementacje stalą, to zalecana dawka to około 0,03-0,05 g na każdy kilogram masy ciała na dłuższy okres suplementacji.
Skutki uboczne jabłczanu kreatyny
Zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po preparaty właśnie z tą formą kreatyny, warto byś wiedział, że jej długotrwałe stosowanie może przyczynić się do zwiększenia wytwarzania się formaldehydu w organizmie. Jest to substancja, która ma działanie toksyczne. Dodatkowo u niektórych osób stosowanie preparatów z kreatyną może prowadzić do problemów żołądkowych, skurczy mięśni, czy odwodnienia.
Czy warto stosować kreatynę?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie. To, czy warto stosować tego rodzaju preparaty, jest kwestią indywidualną. Suplementacja kreatyną ma nam zapewnić osiągnięcie większej wytrzymałości i siły, a to ma skutkować zwiększeniem intensywności treningów. Jednak trzeba powiedzieć sobie jasno, że u osób, które dopiero zaczynają trenować i są w trakcie poznawania swoich możliwości treningowych, osiągnięcie takich efektów nie jest jeszcze potrzebne.
Facebook
RSS