Suplementacja

Jabłczan kreatyny – poznaj jego działanie

Jabłczan kreatyny – poznaj jego działanie

Kreatyna to suplement diety, który jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i przebadanych preparatów dla sportowców. Jedną z form, która jest najczęściej wybierana, jest jabłczan kreatyny, zwany również pod skrótem TCM. Jest to suplement diety, który stanowi połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. Ta forma kreatyny ma wyróżniać się na tle innych lepszą przyswajalnością, niż tą klasyczną, która jest charakterystyczna dla monohydratu. Czas dowiedzieć się więcej na temat tej formy kreatyny. Dziś poznamy jej działanie, dawkowanie i skutki uboczne.

Czym jest jabłczan kreatyny?

Uznaje się, że stosowanie tej formy kreatyny może nie doprowadzić do tak spektakularnych efektów sportowych, ale jej spożywanie sprawie, że nabyta masa mięśniowa, jest lepszej jakości. Określa się, że forma ta będzie dawała lepsze i szybsze efekty przy budowie masy mięśniowej. A dodatkowo jest to forma, która łatwiej przyswaja się do organizmu, a wynika to z jej wysokiej rozpuszczalności w wodzie. Na temat jabłczanu kreatyny wykonano wiele badań, a najnowsze wyniki wykazują, że to właśnie on najszybciej przyswaja się do organizmu, a dzięki temu staje się najlepiej stymulującą formą kreatyny na rynku. To właśnie ona umożliwia przeprowadzenie treningów na wyższych obrotach i zwiększenie efektów treningowych. To wyróżnia ją na tle innych związków keratynowych.

Jak stosować jabłczan kreatyny?

To, w jakich dawkach i w jaki sposób przyjmować kreatynę zależne jest od tego, po jaką formę suplementu diety sięgamy. Znaczenie ma również rodzaj treningu, jaki prowadzimy oraz nasza masa ciała. Zazwyczaj przyjmuje się te same dawki. W przypadku suplementacji cyklicznej zalecana dawka to około 5-10g na dobę. Dawki te zaleca się dzielić na trzy porcje w ciągu dnia. Długość cyklicznej suplementacji to zazwyczaj 4-12 tygodni. Jeżeli stosujemy suplementacje stalą, to zalecana dawka to około 0,03-0,05 g na każdy kilogram masy ciała na dłuższy okres suplementacji.

Skutki uboczne jabłczanu kreatyny

Zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po preparaty właśnie z tą formą kreatyny, warto byś wiedział, że jej długotrwałe stosowanie może przyczynić się do zwiększenia wytwarzania się formaldehydu w organizmie. Jest to substancja, która ma działanie toksyczne. Dodatkowo u niektórych osób stosowanie preparatów z kreatyną może prowadzić do problemów żołądkowych, skurczy mięśni, czy odwodnienia.

Czy warto stosować kreatynę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie. To, czy warto stosować tego rodzaju preparaty, jest kwestią indywidualną. Suplementacja kreatyną ma nam zapewnić osiągnięcie większej wytrzymałości i siły, a to ma skutkować zwiększeniem intensywności treningów. Jednak trzeba powiedzieć sobie jasno, że u osób, które dopiero zaczynają trenować i są w trakcie poznawania swoich możliwości treningowych, osiągnięcie takich efektów nie jest jeszcze potrzebne.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone