Suplementy i odżywki

Jak działa białko na organizm sportowca

Jak działa białko na organizm sportowca

 

Białka są jednym z najbardziej niezbędnych i kluczowych elementów diety każdego sportowca bez względu, czy jest on dopiero początkujący, czy jest doświadczony. Białko jest źródłem aminokwasów, które inaczej są nazywane aminokwasami egzogennymi lub niezbędnymi. Są one tak ważne, ponieważ organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie ich wytwarzać, a przez wysiłek fizyczny zwiększa się zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, w tym białko i aminokwasy rozgałęzione.

Jaką rolę pełni białko

Jest wiele właściwości jakie ma białko. Każda z nich jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Białko jest jednym z głównych składników budulcowych niemal wszystkich tkanek w organizmie człowieka wliczając w to tkanki mięśniowe, które są uszkadzane podczas wykonywania treningów. Białka są składnikiem stałym ciała człowieka. Stanową one niemal osiemdziesiąt procent masy miękkich tkanek. Białka wspomagają odchudzanie. Są one budulcem mięśni, a te są odpowiedzialne za wytwarzanie energii do ruchu. To ruch sprawia, że spalamy kalorie, a najwięcej energii pozyskiwanej jest właśnie z układu mięśniowego. To oznacza, że im więcej białek jemy, tym większa jest masa mięśniowa, a im większe są mięśnie tym więcej kalorii spalamy. Jest to więc składnik w diecie sportowców na diecie redukcyjnej, czyli odchudzającej. Większość sportowców decyduje się na trenowanie, ponieważ ich celem jest zwiększenie masy mięśniowej. A podczas wysiłku dochodzi do procesów katabolicznych, czyli rozpadu mięśni. Do zatrzymania tego procesu odraz odbudowy i rozbudowy mięśni konieczne jest spożywanie odpowiednich składników. A produktem, który jest w stanie zahamować procesy kataboliczne oraz zmniejszyć ich skutki jest biało.

Białko, a wysiłek fizyczny

Osoby aktywne fizycznie potrzebują więcej składników odżywczych. Tak samo jest jeśli chodzi o białko. Sportowcy potrzebują większych dawek białka niż osoby, które nie ćwiczą i nie są aktywne fizycznie. Powodem jest to, że podczas ruchu do pracy angażowane są mięśnie, a to w nich skupia się największa ilość białka, który znajduje się w organizmie człowieka. Ruch przyczynia się do powstawania procesów katabolicznych oraz wytwarzania energii, do której potrzebne jest spalanie kalorii. Przez to białka zaczynają się spalać i zaczynają być wykorzystywane do procesów regeneracyjnych. Z tego wynika, że białka są produktem, który jest niezbędny dla układu mięśniowego. Nie może go zabraknąć w diecie sportowców, ponieważ jest to składnik wspomagający odbudowę i rozbudowę tkanki mięśniowej. A co najważniejsze w trakcie ćwiczeń jesteśmy narażeni na kontuzję. Najczęściej występują one u początkujących sportowców, którzy wykonują zbyt intensywne treningi na ich początkowe możliwości. Obecność białka w diecie w odpowiednich dawkach zapobiega występowaniu kontuzji, ponieważ stale wzmacnia mięśnie i chroni jest przed zniszczeniem.

Skutki niedoboru białka w diecie sportowca

Jeśli w diecie sportowca nie znajdzie się odpowiednia dawka białka to może dojść do jego niedoboru, który jest niezwykle niebezpieczny. Najczęstsze skutki uboczne niedoboru białka to łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, czy zmiana w wyglądzie i strukturze skóry. Jednak nie są to zagrażające zdrowiu skutki uboczne. Przez nieprawidłowo zbilansowaną dietę u  osób aktywnych fizycznie może dojść do osłabienia tkanek, które przestaną się regenerować. W efekcie może dojść nawet do zaniku mięśni. Niedobór białka ma wpływ nie tylko na układ mięśniowy, ale również trawienny. W efekcie może dojść do pojawienia się owrzodzeń w układzie pokarmowym. Białko ma również działanie na stawy. Bez jego obecności w diecie może dojść do ich uszkodzenia, pojawienie się stanów zapalnych oraz obrzęków stawów. Nieprawidłowo zbilansowana dieta, która nie dostarcza odpowiednich ilości białek do organizmu może doprowadzić do zmian na podłoży psychologicznym. W niektórych przypadkach może prowadzić do depresji.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024
witamina d3 jesienią i zimą

Witamina D3 – musisz o niej pamiętać!

spalacze23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalacze7 kwietnia, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.pl10 marca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone