Trening

Motywacja do ćwiczeń na nowy rok

Motywacja do ćwiczeń na nowy rok

Kiedy nadchodzi nowy rok, to najczęściej pojawiają się u nas postanowienia, które mają ścisły związek ze sportem lub odchudzaniem. Mówimy sobie, że od nowego roku zaczynamy ćwiczyć lub, że w nowym roku schudniemy 10 kilo. Przez pierwsze tygodnie jesteśmy pełni zapału i przygotowujemy się do ćwiczeń, kupujemy sprzęt sportowy, ubrania i buty do biegania, a po następnych tygodniach zaczynamy wracać do swoich starych norm. Zaczynamy więcej czasu spędzać w domu na kanapie, a nasza dieta nie ma nic wspólnego z odchudzaniem. Przygotowaliśmy listę praktycznych wskazówek, jak znaleźć motywację do ćwiczeń i jak zmienić swoje nawyki.

Pamiętaj, by dokładnie określić swój cel

Jeśli twój cel nie będzie ściśle określony i nie będziesz wiedzieć, co tak naprawdę chcesz osiągnąć, to nawet długotrwałe starania mogą nie dawać oczekiwanych przez ciebie efektów, a przez to szybko się zniechęcisz. Nie mów sobie, że w nowym roku schudniesz. To jest słabo określony cel, przez który nie wiesz, kiedy widać efekty i kiedy możesz skończyć, się odchudzać. Lepiej powiedzieć sobie, że schudniesz pięć lub dziesięć kilogramów. Tutaj cel jest określony, więc dokładnie wiesz, do czego dążysz. Takie określenia dają nam więcej wskazówek i łatwiej jest nam się zmotywować do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Patrz realnie na swoje możliwości

Wiele osób w nowym roku rzuca się na wyzwania sportowe, nie znając swoich możliwości i często je przeceniając. Postawienie sobie celu, który nie jest do osiągnięcia w kilka miesięcy, stanie się uciążliwy i zniechęci nas do pracy. Jeśli w nowym roku chcesz startować w półmaratonie, to musisz pamiętać, że dopiero zaczynasz swoje treningi biegania, więc masz małe doświadczenie. Twój trening przygotowawczy powinien zakładać treningi, które naprawdę przygotują cię do wyzwania, jakie sobie postawiłeś. Niestety to, że postawimy sobie poprzeczkę wysoko, nie oznacza, że szybciej osiągniemy wyznaczony cel. W większości przypadków jest odwrotnie, ponieważ nakładanie na siebie zbyt wielkiego obciążenia sprawi, że organizm się przemęczy, a ty nie będziesz w stanie dalej walczyć o osiągnięcie wyznaczonego celu.

Nie osiągaj się

Są osoby, które twierdzą, że na osiągnięcie noworocznych postanowień mają cały rok, aż dwanaście miesięcy, więc nie muszą zaczynać od stycznia. Jednak prawda jest taka, że im szybciej zaczniemy, tym mamy większe szansę na to, by naprawdę udało nam się spełnić nasze postanowienia. Nie patrz na to, że na bieganie będzie lepsza pogoda, a odchudzanie zimą nie jest możliwe. To bzdury i wymówki, które sprawiają, że osiągamy się z podjęciem wyzwania, które przecież sami sobie wyznaczyliśmy. Pamiętaj również o tym, że najlepiej zacząć już dziś, bo nie będzie na to lepszego momentu.

Miej towarzystwo

Osoby, które ćwiczą lub odchudzają się razem, mają więcej motywacji i z łatwością osiągają wyznaczony cel. Jeśli w swoim postanowieniu jesteś sam, to znacznie trudniej będzie ci się zmotywować i znajdziesz wiele wymówek, by odłożyć spełnienie celu na inny czas. A jeśli masz towarzysza, to będzie on cię pilnować i cały czas mobilizować do wysiłku i starań.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone