Suplementy i odżywki

BCAA – suplement diety dla sportowców, wszystko co musisz o nim wiedzieć

BCAA – suplement diety dla sportowców, wszystko co musisz o nim wiedzieć

 

Suplement diety, który stosują nie tylko sportowcy amatorzy, ale również ci, którzy regularnie zajmują się rozbudowywaniem masy mięśniowej. BCAA jest zbiorem aminokwasów, które zapobiegają rozpadowi włókien mięśniowych orz wzmacniają wytrzymałość mięśniową. Czy ten suplement jest bezpieczny dla zdrowia i warto go brać? A jeśli tak to w jakich dawkach, kiedy najlepiej i jakich efektów można się spodziewać, po jego zażywaniu?

Skład BCAA

Suplement diet dla sportowców BCAA to zbiór trzech aminokwasów rozgałęzionych. Są to:

  • Leucyna – zwiększa ona syntezę białek ma również za zadanie hamować działanie kortyzolu, który jest hormonem nasilającym rozpad tkanek mięśniowych.
  • Walina – zwiększa energię w mięśniach i chroni tkanki mięśniowe przed rozpadem. Ma również wpływ na hormon wzrostu.
  • Izoleucyna – jego zadaniem jest regulowanie poziomu cukry we krwi. Tak samo jak pozostałe aminokwasy rozgałęzione ma działanie anty-kataboliczne.

To aminokwasy, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Są one więc aminokwasami egzogennymi. Trzeba je  dostarczyć do organizmu człowieka z zewnątrz wraz z pokarmem lub przez suplementy diety.

Jakie efekty daje BCAA

Specjaliści potwierdzają działanie aminokwasów BCAA na sportowców. Badania jakie wykonano na grupie sportowców wykazały, że osoby, które przed treningiem spożywały BCAA miały mniejszą obolałość mięśni po treningu, niż ci, którzy nie przyjęli suplementu diety. Zaobserwowano również szybszy wzrost siły, czy szybszą regenerację tkanek mięśniowych po treningu. Tak więc można powiedzieć, że przyjmowanie BCAA sprawi, że tkanki mięśniowe wolniej będą się rozpadać, ponieważ aminokwasy zawarte w BCAA hamują ich rozpad. Mają one również przyśpieszać odbudowę masy mięśniowej. Przed treningiem zwiększają wytrzymałość i dają więcej siły mięśniowej. Dzięki temu, że rozbudowują mięśnie rzeźbią również sylwetę. Ich przyjmowanie sprawia, że hamują one procesy odczuwania bólu, co oznaczam, że stymulują nerwami. Mają również wpływ na neuroprzekaźniki. A co więcej wpływają one na proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Jak dawkować aminokwasy BCAA

Przyjmuje się, że odpowiednią dawką aminokwasów BCAA jest spożywanie 1 grama BCAA  na 10 kilogramów masy ciała. Tak więc osoba ważąca 80 kilogramów powinna przyjmować do 8 gramów aminokwasów BCAA dziennie. Dawka może się zmniejszyć jeśli aktywność fizyczna jest niewielka. Im większy wysiłek wykonujemy tym większą dawkę aminokwasów rozgałęzionych musimy przyjmować.

Zasady przyjmowania BCAA

Kiedy wypadają dni treningowe, to aminokwasy BCAA należy przyjmować przed i po treningu. Jest to konieczne, ponieważ przed wysiłkiem aminokwasy te dostarczają do organizmu niezbędnych białek, które są potrzebne  do budowy tkanki mięśniowej. A odpowiednia dawka BCAA po treningu ma za zadanie zahamować procesy kataboliczne, czyli chroni tkankę mięśniową przed rozpadem i wspomaga rozbudowę masy mięśniowej. Pamiętaj, by po zakończeniu treningu odczekać przynajmniej piętnaście minut i dopiero po tym czasie spożyć suplement diety BCAA. Jeśli chodzi o dni nie treningowe, to zaleca się przyjmowanie BCAA dwa razy dziennie. Pierwszy raz rano niedługo po przebudzeniu oraz wieczorem przed snem.

Skutki uboczne BCAA

Dotychczasowe badania nie wykazały skutków obocznych spożywania BCAA  w odpowiednich dawkach. Tak więc przyjmowanie aminokwasów BCAA, jest bezpieczne dla zdrowia. Jednak problem może pojawić się, kiedy dawka BCAA będzie zbyt duża. Przedawkowanie białka może prowadzić do zaburzenia pracy wątroby i nerek. Może mieć również wpływ na obniżenie przyswajalności innych aminokwasów z pożywienia.

Czemu warto suplementować aminokwasy BCAA?

Amoniak pojawia się podczas rozkładu amoniaku. A im więcej amoniaku w organizmie, tym więcej białek zaczyna się rozkładać w mięśniach. Dzięki suplementacji BCAA poziom amoniaku w organizmie zostaje obniżony. A to wpływa na ograniczenie rozpadu białek w mięśniach.

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024
witamina d3 jesienią i zimą

Witamina D3 – musisz o niej pamiętać!

spalacze23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalacze7 kwietnia, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.pl10 marca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone