Odchudzanie

Intermittent Fasting

Intermittent Fasting

Lekarze i dietetycy są zgodni co do tego, że głodówki nie są dobrym sposobem odchudzania i mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Głodówka to dieta, która polega na czasowej rezygnacji z jedzenia bądź znacznym ograniczeniu ilości przyjmowanego pożywienia. Istnieje jednak pewna odmiana głodówki, którą niektórzy specjaliści uważają za dobry sposób odchudzania. Chodzi o Intermittent Fasting, czyli okresowy post, nazywany także dietą 16/8.

Cechą charakterystyczną tej diety jest tak zwane okno żywieniowe. Posiłki mogą być spożywane tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, natomiast przez resztę doby trzeba powstrzymać się od jedzenia. Na uwagę zasługuje także fakt, że dieta określa tylko czas spożywania posiłków, a nie ich rodzaj. Oznacza to, że nie ma ścisłych zasad dotyczących dopuszczalnych w diecie produktów. Czas trwania okna żywieniowego wynosi 8 godzin, natomiast zakaz jedzenia obowiązuje przez pozostałe 16 godzin. To właśnie dlatego Intermittent Fasting bywa nazywany dietą 16/8. Każdy może samodzielnie wyznaczyć sobie godziny okna żywieniowego, co pozwala na dostosowanie diety do swoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli pierwszy posiłek zostanie spożyty o 7, to ostatni trzeba zjeść nie później niż o 17. Ci, którzy wstają później, mogą zaplanować sobie okno żywieniowe od godziny 10 do 20 albo nawet od 12 do 22, ponieważ w Intermittent Fasting pierwszego posiłku nie trzeba spożywać zaraz po wstaniu z łóżka. Zakaz spożywania posiłków w ciągu pozostałych 16 godzin nie oznacza, że należy powstrzymywać się od przyjmowania płynów. W tym czasie powinno się pić dużo wody. Można sięgnąć także po herbatę albo kawę z niewielką ilością mleka. Napoje nie mogą być słodzone cukrem, lecz dopuszcza się zastąpienie go na przykład stewią. Warto zaznaczyć, że został tutaj przedstawiony standardowy model diety, określany jako Leangains, ale niektórzy stosują zmodyfikowane wersje Intermittent Fasting. Taka modyfikacja może polegać na przykład na wydłużeniu albo skróceniu czasu trwania okna żywieniowego. Inni stosują natomiast zasadę Eat Stop Eat, która polega na poszczeniu przez jeden lub dwa dni w tygodniu przez całą dobę oraz spożywaniu normalnych posiłków w pozostałe dni. Taki sposób odżywiania ma jednak niewiele wspólnego z Intermittent Fasting.

Po omówieniu zasad diety warto zwrócić uwagę na efekty jej stosowania. Okresowy post zmusza organizm do tego, by zaczął wykorzystywać rezerwy, czyli spalać tłuszcz. To właśnie dlatego Intermittent Fasting umożliwia redukcję wagi, o czym przekonała się część osób, które zdecydowały się na wypróbowanie tej diety. Dlaczego nie wszystkim udało się obniżyć wagę? Odpowiedź jest bardzo prosta. Brak zasad dotyczących rodzaju oraz ilości spożywanych posiłków sprawia, że niektórzy pozwalają sobie na jedzenie ciężkostrawnych potraw, na przykład tłustych mięs, frytek i słodyczy. Niestety, trudno oczekiwać spadku wagi, jeżeli przez 1/3 dnia pochłania się tego typu posiłki. Konieczne jest zatem zachowanie rozsądku w kwestii rodzaju oraz ilości spożywanego pożywienia. Efekty diety mogą być jeszcze lepsze, jeżeli włączy się do niej odpowiednie suplementy. W przypadku okresowego postu warto wykorzystać termogeniki albo inne preparaty stymulujące zależną od AMP kinazę. Polecane są suplementy zawierające kofeinę, zieloną herbatę albo kapsaicynę. Dobre rezultaty można uzyskać także dzięki takim składnikom jak chrom, CLA, żeńszeń lub kwas alfa limonowy.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo diety. Specjaliści nie mają większych obaw dotyczących skutków ubocznych postu okresowego, ale nie wierzą w skuteczność diety, ze względu na wspomnianą już dowolność w kwestii rodzaju i ilości spożywanego pokarmu. Pewne obawy wzbudza łączenie Intermittent Fasting z porannymi treningami. W takiej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem jest trening na czczo, ale niektórzy obawiają się, że może to mieć negatywny wpływ na mięśnie. Jednak tę opinię obalają eksperci, którzy zwracają uwagę na to, że trening na czczo niekiedy może być bardzo korzystny.

Z przedstawionych powyżej informacji wynika, że rozsądnie stososowany Intermittent Fasting nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i może pomóc w walce z nadwagą. Sama dieta 16/8 jest jednak niewystarczająca. Oprócz zastosowania okna żywieniowego konieczne jest rozsądne zaplanowanie spożywanych w tym czasie posiłków. Niestety, nie można pozwolić sobie na pełną dowolność i przejadanie się.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone