Odchudzanie

Jak pomóc osobie, która próbuje schudnąć?

Jak pomóc osobie, która próbuje schudnąć?

Osiągnięcie sukcesu w walce z nadwagą uzależnione jest od wielu czynników. Ważne jest odpowiednia dieta i ruch, lecz także dobra motywacja i silna wola. Na efekty odchudzania wpływa także postawa najbliższych. Rodzina i przyjaciele mogą pomóc, lecz także utrudnić pozbycie się nadwagi. Warto zastanowić się, w jaki sposób można wesprzeć osobę, która stara się zredukować wagę.

Najważniejsze jest to, aby odchudzający się człowiek miał poczucie, że rodzina wierzy w jego sukces, nawet jeżeli próbę pokonania nadwagi podejmował już kilka czy kilkanaście razy. Wypominanie komuś, że deklarował schudnięcie już wiele razy i złośliwe żarty na temat tuszy mogą wyrządzić dużą krzywdę. Dobrze byłoby zapoznać się z konsekwencjami nadwagi i otyłości, aby mieć świadomość tego, dlaczego pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej przez bliską osobę jest tak ważne. Wsparcie jest potrzebne szczególnie w najtrudniejszych momentach, czyli na początku odchudzania, a także w sytuacji, gdy mimo podejmowanych wysiłków waga wydaje się stać w miejscu.

Jednym z największych wyzwań, którym trzeba sprostać w trakcie odchudzania, jest rezygnacja z lubianych produktów i potraw. Trudno powstrzymać się od złamania zasad diety, jeżeli w domu jest pełno różnego rodzaju smakołyków. Oczywiście, nikt nie wymaga od domowników, aby także zrezygnowali z ulubionego pożywienia lub przestali jadać we własnym domu. Należy jednak trzymać takie produkty jak słodycze czy tłuste sosy w miejscu, które nie rzuca się w oczy. Jeżeli na stole, szafkach i otwartych półkach leży pełno czekoladek i cukierków, a pierwsze co widzi się po otwarciu lodówki to majonez i cola, to ograniczenie się do dietetycznych produktów jest ogromnym wyzwaniem. Warto także, jeżeli jest to możliwe, gotować swoje potrawy w czasie, gdy osoby odchudzającej się nie ma w pobliżu. Dzięki temu apetyczny wygląd i zapach nie skłonią jej do zjedzenia zakazanego dania.

Skuteczne odchudzanie to nie tylko dieta, ale i aktywność fizyczna. Ruch potrzebny jest każdemu, niezależnie od wagi. Można zatem zaproponować osobie odchudzającej się wspólne uprawianie sportu. Będzie to dobra motywacja do treningów, a jednocześnie sposób na wspólne spędzenie czasu. Istnieje wiele rodzajów aktywności. Można na przykład zapisać się na zajęcia fitness, chodzić na siłownię, pływać albo biegać. Dobre efekty przynosi także prawidłowo zaplanowany trening w domu, który nie wymaga posiadania specjalnych sprzętów. Wiele ciekawych zestawów ćwiczeń można odnaleźć w Internecie.

Należy pamiętać o tym, że wsparcie jest bardzo ważne, ale nie powinno przybierać formy nacisku czy narzucania się. Jeżeli ktoś twierdzi, że woli trenować sam, to trzeba uszanować jego decyzję. Bieganie za osobą odchudzającą się i kontrolowanie tego co zjadła albo ciągłe podejmowanie tematu nowych metod walki z nadwagą z pewnością nie przyniesie dobrego rezultatu, a może nawet wpłynąć negatywnie na wzajemne relacje.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

12 wskazówek, które pomogą Ci schudnąć cz. 2

SylwiaWrzesień 25, 2020

12 wskazówek, które pomogą Ci schudnąć cz.1

SylwiaWrzesień 22, 2020

Berberyna a odchudzanie

spalaczeLipiec 31, 2020

Adaptacje metaboliczne — co zrobić, gdy odchudzanie przestaje przynosić skutki?

Spalacze.plLipiec 21, 2020

Napoje bezcukrowe są zdradliwe przy przerywanym poście

SylwiaLipiec 15, 2020

8 nawyków, które pomogą Ci zadbać o sylwetkę

Spalacze.plLipiec 13, 2020

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.plLipiec 10, 2020

5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed odchudzaniem

SylwiaCzerwiec 25, 2020

Jaką rolę w odchudzaniu odgrywa witamina D?

RedakcjaCzerwiec 23, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone