Odchudzanie

Jak pomóc osobie, która próbuje schudnąć?

Jak pomóc osobie, która próbuje schudnąć?

Osiągnięcie sukcesu w walce z nadwagą uzależnione jest od wielu czynników. Ważne jest odpowiednia dieta i ruch, lecz także dobra motywacja i silna wola. Na efekty odchudzania wpływa także postawa najbliższych. Rodzina i przyjaciele mogą pomóc, lecz także utrudnić pozbycie się nadwagi. Warto zastanowić się, w jaki sposób można wesprzeć osobę, która stara się zredukować wagę.

Najważniejsze jest to, aby odchudzający się człowiek miał poczucie, że rodzina wierzy w jego sukces, nawet jeżeli próbę pokonania nadwagi podejmował już kilka czy kilkanaście razy. Wypominanie komuś, że deklarował schudnięcie już wiele razy i złośliwe żarty na temat tuszy mogą wyrządzić dużą krzywdę. Dobrze byłoby zapoznać się z konsekwencjami nadwagi i otyłości, aby mieć świadomość tego, dlaczego pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej przez bliską osobę jest tak ważne. Wsparcie jest potrzebne szczególnie w najtrudniejszych momentach, czyli na początku odchudzania, a także w sytuacji, gdy mimo podejmowanych wysiłków waga wydaje się stać w miejscu.

Jednym z największych wyzwań, którym trzeba sprostać w trakcie odchudzania, jest rezygnacja z lubianych produktów i potraw. Trudno powstrzymać się od złamania zasad diety, jeżeli w domu jest pełno różnego rodzaju smakołyków. Oczywiście, nikt nie wymaga od domowników, aby także zrezygnowali z ulubionego pożywienia lub przestali jadać we własnym domu. Należy jednak trzymać takie produkty jak słodycze czy tłuste sosy w miejscu, które nie rzuca się w oczy. Jeżeli na stole, szafkach i otwartych półkach leży pełno czekoladek i cukierków, a pierwsze co widzi się po otwarciu lodówki to majonez i cola, to ograniczenie się do dietetycznych produktów jest ogromnym wyzwaniem. Warto także, jeżeli jest to możliwe, gotować swoje potrawy w czasie, gdy osoby odchudzającej się nie ma w pobliżu. Dzięki temu apetyczny wygląd i zapach nie skłonią jej do zjedzenia zakazanego dania.

Skuteczne odchudzanie to nie tylko dieta, ale i aktywność fizyczna. Ruch potrzebny jest każdemu, niezależnie od wagi. Można zatem zaproponować osobie odchudzającej się wspólne uprawianie sportu. Będzie to dobra motywacja do treningów, a jednocześnie sposób na wspólne spędzenie czasu. Istnieje wiele rodzajów aktywności. Można na przykład zapisać się na zajęcia fitness, chodzić na siłownię, pływać albo biegać. Dobre efekty przynosi także prawidłowo zaplanowany trening w domu, który nie wymaga posiadania specjalnych sprzętów. Wiele ciekawych zestawów ćwiczeń można odnaleźć w Internecie.

Należy pamiętać o tym, że wsparcie jest bardzo ważne, ale nie powinno przybierać formy nacisku czy narzucania się. Jeżeli ktoś twierdzi, że woli trenować sam, to trzeba uszanować jego decyzję. Bieganie za osobą odchudzającą się i kontrolowanie tego co zjadła albo ciągłe podejmowanie tematu nowych metod walki z nadwagą z pewnością nie przyniesie dobrego rezultatu, a może nawet wpłynąć negatywnie na wzajemne relacje.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone