Odchudzanie

Napoje bezcukrowe są zdradliwe przy przerywanym poście

Napoje bezcukrowe są zdradliwe przy przerywanym poście

Przerywany post (IF) to styl jedzenia, który skupia się na krótkotrwałych, kilkunastu godzinnych postach w ciągu dnia. Być może zastanawiasz się, czy powinieneś wypróbować tej diety, jakie są uzasadnione korzyści zdrowotne, czy wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne i jakiego rodzaju efektów możesz się spodziewać. Innym często zadawanym pytaniem jest to jakie napoje możesz spożywać w czasie postu.

Krótka odpowiedź brzmi: zależy to od napoju i rodzaju stosowanej diety IF. Ale dobrą zasadą jest unikanie napojów, które posiadają jakiekolwiek kalorie podczas postu.

Spożywanie jakichkolwiek węglowodanów, białek lub tłuszczów, gdy próbujesz utrzymać stan postny, może zniweczyć korzyści diety IF Uważa się również, że diety IF prowadzą do zmniejszenia oporności na insulinę i pomagają kontrolować poziom cukru we krwi, co może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Można to jednak szybko zepsuć, jeśli spożyjesz zbyt dużo płynnych kalorii w okresie który powinien trwać bez żadnego jedzenia.

Oto, co powinieneś wiedzieć o wszystkich najpopularniejszych napojach, które możesz spożywać podczas przerywanego postu, i o tym czy spełniają one założenia diety IF.

Kawa

Możesz pić ją jeśli nie zawiera dodatków. Czysta, czarna kawa nie zawiera kalorii, więc dobrze jest się nią delektować podczas postu. Jednakże unikaj dodawania cukru, śmietany lub mleka, ponieważ może to dodać kalorii do napoju, co w rezultacie może wyrzucić cię ze stanu postnego.

Ponadto unikaj posiadania więcej niż jednego filiżanki kawy, lub pij kawę bezkofeinową, gdy pościsz. Nadmiar kofeiny, zwłaszcza na czczo, może nasilać negatywne skutki kofeiny co może zwiększać apetyt i utrudniać utrzymanie postu.

Herbata

Podobnie jak kawa, herbata jest naturalnie bezkaloryczna i dobrze jest ją pić podczas postu, pod warunkiem, że jest to po prostu parzona herbata bez dodatków. Butelkowana mrożona herbata jest często mocno słodzona, więc jeśli chcesz pijać taką wersję, upewnij się, że wybierasz taką, która jest niesłodzona i nie zawiera innych kalorycznych dodatków. Dodatki kaloryczne, takie jak miód, mleko lub śmietana, analogicznie do dodatków w kawie mogą wybijać Cię z postu.

Woda

Pij do woli. Woda jest naturalnie bez kalorii, więc nie ma potrzeby ograniczać jej spożycia. Zasadniczo woda to najlepszy napój do picia (zarówno w czasie postu i poza nim)  aby zapewnić nawodnienie, ale także jako sposób na napełnienie żołądka i zapobieganie głodowi.

Jeśli lubisz wody smakodwe, można dodać do niej pocięte owoce lub odrobinę cytryny lub soku z limonki (lub odrobinę innego soku). Nie przesadzaj jednak z jego ilością ponieważ soki również zawierają sporą ilość kalorii mimo że są stosunkowo zdrowe. Czy jest to woda gazowana czy niegazowana – zależy już tylko i wyłącznie od Twojego gustu.

Napoje gazowane

Zwykłe napoje gazowane są zwykle pełne cukru i kalorii i nie mają żadnej wartości odżywczej. Nie ma również wystarczających danych i badań, aby stwierdzić, czy gazowane napoje bezcukrowe są odpowiednie do picia podczas IF, ale badania sugerują, że spożywanie zbyt wielu sztucznych słodzików (które zazwyczają występują w tym rodzaju napojów) może zwiększyć apetyt, a także promować przyrost wagi i dodatkowe odkładanie tłuszczu.

Alkohol

Omijaj. Alkohol nigdy nie powinien być spożywany na czczo, ponieważ jego negatywne skutki nasilają się podczas spożywania go na pusty żołądek. Alkohol jest również źródłem kalorii, więc picie go przerwałoby post, a także prawdopodobnie pobudziło apetyt i doprowadziło do zwiększenia głodu. Pozatym oczywiste jest że alkohol nie jest najzdrowszym płynem i nigdy nie powinien być stałym elementem naszej diety.

A co z przyjmowaniem suplementów podczas postu?

Zależy to od harmonogramu postu, którego przestrzegasz. Pamiętaj że powinieneś omówić przyjmowanie wszelkich suplementów z lekarzem przed rozpoczęciem ich przyjmowania, jeśli masz odnośnie nich jakiekolwiek wątpliwości. Jeśli pościsz przez określoną liczbę godzin każdego dnia, weź swoje suplementy w godzinach jedzenia (chyba że lekarz lub dietetyk zaleci inaczej), ponieważ większość suplementów takich jak multiwitaminy jest lepiej wchłaniana podczas przyjmowania z jedzeniem.

Jeśli praktykujesz przerywany post, który obejmuje post w określone dni, takie jak dieta 5:2, nadal zaleca się przyjmowanie suplementów zgodnie z ich zalecanym dawkowaniem, aby upewnić się, że każdego dnia zaspokajasz potrzeby żywieniowe i nie wprowadzasz w swoim organizmie deficytów.

Podsumowując: Powinieneś spożywać prawie zero kalorii w okresach postu. Unikając słodzonych napojów, takich jak napoje gazowane i herbata mrożona, a także kalorycznych dodatków w gorących napojach. Wtedy będziesz pewna że że prawidłowo i skutecznie podążasz za założeniami diety IF!

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone