Odchudzanie

Nastolatek na siłowni

Nastolatek na siłowni

Dla młodzieży wygląd zewnętrzny odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego wielu nastolatków stara się walczyć z nadmiernymi kilogramami. Niektórzy chcą popracować nad swoją sylwetką na siłowni. Jest także wielu młodych ludzi, którzy decydują się na treningi ze względu na chęć wyrzeźbienia mięsni lub poprawy sprawności i siły. Zdarza się, że rodzice są temu niechętni, ponieważ obawiają się, że siłownia nie jest dobrym miejscem dla nastolatka. Czy mają racę?

Dawniej uważano, że trening na siłowni nie jest odpowiedni dla osób poniżej 15 roku życia. Obecnie wielu specjalistów uważa, że nie ma podstaw do tego, żeby całkowicie zabraniać trenowania młodszym osobom. Należy jednak zwrócić uwagę na stan zdrowia oraz dostosować rodzaj ćwiczeń i obciążenie do wieku trenującego. Wymaga to rozległej wiedzy i doświadczenia, dlatego młodym osobom niezbędna jest pomoc dobrego trenera. Trenerem nie powinien być kilka lat starszy kolega czy brat, tylko osoba, która zajmuje się tym zawodowo. W przypadku osób poniżej 15 roku życia specjalista może zdecydować, że zastosowanie obciążenia mogłoby mieć negatywne skutki. W takiej sytuacji należy dostosować się do jego wskazówek i wykonywać wyłącznie te ćwiczenia, które zostały przez niego uznane za bezpieczne.

Zagrożenia związane z niewłaściwym treningiem

W przypadku braku odpowiedniej kontroli trening może stanowić zagrożenie dla młodego człowieka. Należy pamiętać o tym, że wielu nastolatków nie osiągnęło jeszcze właściwego dla siebie wzrostu. Wprawdzie proces wzrostu u niektórych zatrzymuje się jeszcze przed szesnastym rokiem życie, jednak u innych może trwać nawet wtedy, gdy ukończyli już dwadzieścia lat. W planie treningowym nie powinny zatem znajdować się ćwiczenia, które hamują wzrost. Wśród nich można wymienić wyciskanie sztangi zza karku albo z klatki piersiowej oraz przysiady z obciążeniem na karku. Istnieją także ćwiczenia, które wykonywane prawidłowo nie powinny mieć skutków ubocznych, jednak są odradzane ze względu na fakt, że trenujący często popełniają przy nich błędy, które mogą doprowadzić do kontuzji, szczególnie w przypadku nastolatków. Mowa tutaj o przysiadach z obciążeniem na karku, w trakcie których ćwiczących często wyginają kręgosłup, przez co może dojść do skrzywienia go.

Częstotliwość i charakter treningów

Zazwyczaj nastolatkom zaleca się ćwiczenie 2-3 razy w tygodniu, ale dokładne zasady ustala trener. Stosuje się treningi ogólnorozwojowe, a w przypadku nadwagi łączy się go z ćwiczeniami, które sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej. Dokładny wygląd treningu może być różny, ponieważ pod uwagę brane są rozmaite czynniki, takie jak stan zdrowia, waga, wytrzymałość i wspominany już proces wzrostu.

Dieta i suplementacja

Osoby trenujące na siłowni zazwyczaj stosują odżywki i suplementy diety, dlatego ten temat prędzej czy później zainteresuje każdego nastolatka. Na początek warto przypomnieć o tym, że takie preparaty jedynie uzupełniają dietę, tak więc najważniejsze jest prawidłowe odżywianie. Odżywki i suplementy są przydatne głównie w przypadku bardzo intensywnych treningów, czyli nastolatkowie powinni dobrze radzić sobie bez nich. Dotyczy to także preparatów wspomagających odchudzanie. Jeżeli młody człowiek chciałby pozbyć się nadwagi, to należy zachować ostrożność i pamiętać o tym, że nie wszystkie suplementy są dla niego bezpieczne. Młodzież może sięgnąć po produkty z błonnikiem, który redukuje łaknienie i wspomaga przemianę materii, jednak nie powinni stosować na przykład termogeników. Niezależnie od tego, czy nastolatek chce stosować suplementy, przy nadwadze warto skonsultować się z dietetykiem. Błędy żywieniowe także mogą mieć zły wpływ na rozwijający się organizm.

Złe skutki zakazywania treningów

Rodzice nie powinni zabraniać swoim nastoletnim dzieciom korzystania z siłowni, ponieważ w ten sposób mogą całkowicie zniechęcić ich do aktywności i troski o swoją sylwetkę. Zakaz może także skłonić młodego człowieka do trenowania w tajemnicy przed rodzicami. Warto wspomnieć o tym, że coraz większą popularność zdobywa street workout, czyli trening uliczny z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej. Nie ulega wątpliwości, że taki sport, uprawiany bez niczyjej kontroli, jest znacznie większym zagrożeniem niż trening na siłowni, na której obecny jest doświadczony trener. Jeżeli opiekunowie nadal mają obawy przed zezwoleniem nastolatkowi na udział w treningu, to powinni wybrać się na siłownię wraz ze swoim dzieckiem, aby przekonać się, jak wyglądają ćwiczenia i poprosić trenera o wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone