Odchudzanie

Tylko czy aż 5 kg? – czy pozbycie się niedużej nadwagi jest proste?

Tylko czy aż 5 kg? – czy pozbycie się niedużej nadwagi jest proste?

Osoby, które muszą zrzucić kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt kilogramów zazdroszczą tym, którzy mają mniej nadmiernej tkanki tłuszczowej. Mogłoby się wydawać, że w porównaniu z dużą nadwagą, 5 kg to niewiele, a pozbycie się ich nie powinno stanowić większego problemu. W rzeczywistości wygląda to trochę inaczej.

Szybkie odchudzanie?

Jednym z błędów, jakie popełniają osoby starające się zrzucić około 5 kg, jest założenie, że uda się zrealizować ten cel w bardzo krótkim czasie. Niektórzy chcą schudnąć w ciągu miesiąca. Zazwyczaj takie postanowienia podejmowane są przed ważnymi zdarzeniami, podczas których każdy chciałby dobrze wyglądać. Wielu ludzi próbuje pozbyć się nadwagi na przykład przed wyjazdem na wakacje albo przed sylwestrem. Niestety, miesiąc to zbyt mało na zrzucenie 5 kg. Trzeba wziąć pod uwagę fazy i prawidłowe tempo odchudzania. Nie pomogą tutaj restrykcyjne diety, do których lepiej pasuje nazwa głodówki. Wiążą się z nimi niebezpieczne skutki uboczne oraz wysokie ryzyko efektu jojo. Szybkie pozbycie się 5 kg nie ma sensu, jeżeli wkrótce waga znów powędruje w górę. Do stosowania głodówek często skłania zbyt powolny spadek masy ciała. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, co jest przyczyną problemu.

Dieta nie wystarczy

Niektórzy zakładają, że w przypadku niedużej nadwagi można poradzić sobie bez aktywności fizycznej. Nie zdają sobie sprawy z tego, że rezygnując z ruchu bardzo utrudniają sobie odchudzanie. Niezależnie od tego, ile wynosi liczba nadmiernych kilogramów, skuteczna redukcja masy ciała wymaga połączenia właściwej diety ze sportem. Ważną rolę odgrywa także prawidłowo dobrana suplementacja. Preparaty wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej albo usprawniające metabolizm są przeznaczone dla wszystkich, którym zależy na szczupłej sylwetce, a nie tylko dla tych, którzy mają dużą nadwagę.

Po pierwsze zdrowie

Istnieją diety, które umożliwiają uzyskanie bardzo dobrych rezultatów, jednak nie mogą być stosowane przez każdego. Bez względu na to, ile kilogramów pragnie się zrzucić, należy upewnić się, że można pozwolić sobie na wybór danego sposobu odchudzania. Nie ma znaczenia fakt, że w przypadku chęci pozbycia się 5 kg odchudzanie potrwa krócej niż w przypadku 15 czy 20 kg. Przeciwwskazania zdrowotne powinny być traktowane jako bezwzględne.

Wychodzenie z diety

Niezależnie od tego, ile wynosi spadek masy ciała, wychodzenie z diety stanowi istotny element procesu odchudzania. Jeżeli zaraz po tym, jaka waga wskaże 5 kg mniej, powróci się do normalnego sposobu odżywiania, to nadwaga szybko powróci. Zmiany w jadłospisie trzeba wprowadzać stopniowo. Zaleca się, aby zwiększać kaloryczność menu o nie więcej niż 100-150 kcal tygodniowo.

Podsumowanie

Odchudzanie zawsze wiąże się z wyrzeczeniami i powinno być dobrze zaplanowane. Zawsze wymaga także czasu, a próby przyśpieszenia go głodówkami mogą przynieść złe skutki. Z drugiej jednak strony myślenie o tym, że ma się do zrzucenia aż 5 kg nie poprawia samopoczucia, a tym samym nie pomaga w realizacji celu. Lepiej zatem skupić się na dobrym zaplanowaniu wszystkich etapów diety, a nie na zastanawianiu się, czy ma się do spalenia dużo czy mało tkanki tłuszczowej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Iść na siłownię – najczęstsze pytania sportowców

KlaudiaPaździernik 7, 2018

Turystyka górska – sposób na odchudzanie

spalaczePaździernik 2, 2018

Jak wyszczuplić sylwetkę w miesiąc

MonikaWrzesień 30, 2018

Post Dąbrowskiej – opis diety i zasady stosowania

SylwiaWrzesień 29, 2018

Dieta 1500 kalorii – zasady i przykładowy jadłospis

SylwiaWrzesień 28, 2018

Dieta 1200 kalorii – zasady i przykładowy jadłospis

SylwiaWrzesień 27, 2018

Dieta 1000 kalorii – zasady i przykładowy jadłospis

SylwiaWrzesień 26, 2018

Czy odchudzanie wpływa na zmniejszenie odporności?

Spalacze.plWrzesień 25, 2018

Najlepsze na rynku środki do spalania tłuszczu

spalaczeWrzesień 19, 2018

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone